Bratislava 13. augusta (TASR) - Poslanci Národnej rady SR by v tomto volebnom období mohli prísť nielen o vysoké odstupné, ale aj imunitu. Zhodli sa na tom poslanec Smeru-SD Mojmír Mamojka s poslancom opozičnej SMK Gáborom Gálom v diskusnej relácii TA3 V politike.
"Ak aj nie je záväzok zúžiť imunitu v programovom vyhlásení vlády, nemyslím si, že nie je aktuálny," povedal predseda ústavnoprávneho výboru NRSR Mamojka. Podľa neho o tom hovorili už na ustanovujúcej schôdzi. "Ja osobne so zrušením imunity problém nemám. Som za slobodu a ochranu výrokov v parlamente, ale za ostatné protekcionárske prvky nie som," dodal Mamojka.
Ak sa takáto novela ústavy neprijme hneď, podľa Gála "pôjde to do stratena". Vie, že takéto zámery mala už predchádzajúca vládna koalícia, nenašla však dostatočný počet hlasov. Dnes by chcel presadiť, aby poslanci, pristihnutí pri trestnom čine, nepotrebovali súhlas NRSR so stíhaním. "Imunita je zbytočná, trestné konanie iba odďaľuje do konca mandátu," myslí si predseda parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Gál. V prípade, že poslanec za volantom odmietne dychovú skúšku, platí podľa neho predpoklad, že užil látku, ktorú nemal.
Mamojka verí, že parlament schváli aj zníženie odstupného. "To, že za pár hodín poslanec zoberie päť mesačných platov, je neslušné," povedal. Zmeny v odstupnom sú prijateľné aj pre SMK. Podľa Gála si štát nemôže dovoliť, aby mali krátkodobí náhradníci rekordnú hodinovú mzdu v Európe. Podľa neho by im mohlo stačiť mesačné odstupné. Mamojka si tiež myslí, že je určité odstupné potrebné na preklenutie obdobia, kým si exposlanec nájde nové zamestnanie. Problému sa podľa Gála predchádzajúca vláda nevenovala, lebo tieto prípady neboli také do oči bijúce.
Poslanci diskutovali aj o sprísnení majetkových priznaní verejných funkcionárov. Gál už vidí nedostatky platného zákona, preto je za zmenu. "Formuláre sú ťažkopádne, neodzrkadľujú pravdivo majetkový status," povedal. Podľa neho pri vypĺňaní priznaní poslanci napríklad nevedeli, či tam majú zahrnúť aj paušálne náhrady. Mamojka ešte nevie, ako sa k tejto otázke postaví Smer-SD, odmieta však možnosť, že by priznania poslancov mohol kontrolovať Najvyšší kontrolný úrad.