Ružomberok/Žilina 15. augusta (TASR) - Predávať ovocie a zeleninu pri cestách v extravilánoch obcí zakazuje zákon. Obchodníci na území obcí a miest môžu ponúkať svoj tovar na verejných priestranstvách len so súhlasom samosprávy. Uviedla pre TASR zástupkyňa hovorcu Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline Jana Balogová.
Ponúkanie ovocia a zeleniny pri cestách podľa Balogovej komplikuje bezpečnosť cestnej premávky. Predajcovia neohrozujú len svoj život, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky. Často sa stáva, že napríklad vodič značne riskuje pri predbiehaní a v protismere sa stretne s prichádzajúcim vozidlom, ktorý v snahe vyhnúť sa, musí zájsť na okraj cesty.
"Policajti nemajú právo pokutovať predajcov, lebo neporušili dopravné predpisy, môžu ich napomenúť a požiadať, aby komunikáciu opustili. Policajti však nedokážu zaručiť, že po ich odchode sa predajca na cestu opäť nevráti. Jednoducho nie je v silách polície strážiť jednotlivé úseky ciest nepretržite. Konanie predajcov môžu oznámiť na Krajský úrad pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie v Žiline, ktorý ho posúdi a vyrieši," povedala Balogová. Dodala, že ak lesné plody predávajú deti, tak je problematické ich postihnúť za túto činnosť.
Problémy s predajcami lesných plodov majú policajti aj na jednom z najnehodovejších cestných úsekov v Žilinskom kraji na ceste 1/18 medzi obcami Rojkov a Ivachnová, ale aj na Kysuciach a v okolí Kraľovian. Jeden z predajcov lesných plodov pri Ivachnovej sa nazdáva, že by dokázal odskočiť, ak by sa neho rútilo auto. Zber a predaj považuje za jediný spôsob, ako si môže zarobiť peniaze cez prázdniny. Navyše ešte nemá ani pätnásť rokov, a tak by ho nikde nezobrali pracovať.
Policajti majú právo pokutovať motoristov za porušenie zákazu stáť na cestách I. triedy. Takéhoto priestupku sa dopustia aj vtedy, ak na jej krajnici zastavia s automobilom a nakupujú tovar od zberačov lesných plodov. "Pokiaľ policajt zistí takéto porušenie zákona o premávke na pozemných komunikáciách, musí v zmysle zákona zakročiť," poznamenala Balogová.
Kontrola pôvodu lesných plodov mimo lesných území, pri predaji na cestách, je takmer nemožná, tvrdia ochranári. Ľudia môžu povedať, že ich nazbierali v nechránených lokalitách. "Na územiach nachádzajúcich sa v 3. až v najvyššom 5. stupni ochrany prírody je podľa zákona zakázaný zber rastlín a plodov. Môžu ich tam zbierať len vlastníci uvedených pozemkov," povedala riaditeľka Správy Národného parku Malá Fatra vo Varíne Viera Demianová.