Vysoké Tatry 17. augusta (TASR) - Likvidáciu nepôvodných, inváznych rastlín, ako sú boľševník či pohánkovec, ktoré v TANAP-e narúšajú prírodné druhové zloženie ekosystémov, zabezpečuje už štvrtý rok Správa TANAP-u ako odborná organizácia ochrany prírody a krajiny.
"Nepôvodné druhy rastlín sa k nám dostali v minulosti najmä z Ázie a Ameriky ako okrasné, prípadne medonosné. Mnohé z nich intenzívne osídľujú a zaburiňujú rozsiahle plochy nielen na území mesta, ale aj vo voľnej prírode a vytláčajú pôvodné druhy," informoval Anton Potaš zo Správy TANAP-u v Tatranskej Štrbe. Spresnil, že sa vyskytujú najmä popri cestách a vodných tokoch, odkiaľ sa rozširujú. Sú vitálne, rýchlo rastú, tvoria veľký počet semien a nemajú dostatok prirodzených nepriateľov.
Podľa Juraja Švajdu zo Správy TANAP-u najčastejšie ide o pohánkovec japonský, netýkavku málokvetú, boľševník obrovský a lupinu mnoholistú. Kontakt s boľševníkom môže spôsobiť zdravotné problémy. "Kalamita presvetlila terén, čo napomohlo rozšíreniu napríklad lupiny v okolí Vyšných Hágov. Nebezpečná je tým, že ako všetky bôbovité rastliny výrazne obohacuje pôdu dusíkatými zlúčeninami, čo znehodnocuje pôvodné spoločenstvá," vysvetlil Švajda.
Kým pohánkovec zaberá plochy s výmerou asi dva hektáre, boľševník sa vyskytuje skôr bodovo na výmere 15 až 25 metrov štvorcových. Pri likvidácii ochranári zvažujú spôsob i čas zásahu a jeho náročnosť. Mesto Vysoké Tatry vyčlenilo finančné prostriedky na likvidáciu inváznych druhov. Anton Potaš pripomenul, že užívatelia, vlastníci alebo nájomcovia pozemkov sú povinní v zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny brániť ich rozšíreniu a každý nový výskyt oznámiť najbližšiemu úradu životného prostredia.