BRATISLAVA 18. augusta (SITA) – Najťažším momentom pre 6. rotáciu slovenských vojakov v Iraku, ktorá sa momentálne pripravuje na odchod domov, bol nedávny útok na ich konvoj. Pri tomto útoku nezahynul našťastie žiaden slovenský vojak, ale vážne sa zranili dvaja Ukrajinci. Okrem viacerých vojakov to skonštatoval aj psychológ jednotky Jozef Teník. Zároveň zdôraznil, že v súčasnej zhoršenej bezpečnostnej situácii vojaci čelia rôznym raketometným a mínometným útokom na tábor a negatívne vnímajú všetky straty na životoch v radoch koaličných vojakov. Teník zdôraznil, že sa snaží predísť tomu, aby vojaci niečím trpeli. Okrem iného používa na uvoľnenie psychického napätia aj relaxačné cvičenia. Slovenskí vojaci v Iraku pod jeho dozorom relaxujú s hudbou, ale aj formou autogénneho tréningu.
Jeden z vojakov v misii – Michal práve pre pravidelné útoky na tábor uviedol, že žiaden deň v tejto misii by neoznačil za obyčajný, lebo každý deň sa niečo deje. "Ak je útok na tábor, počujete buď ranu alebo sirénu, beriete prilbu, vestu a bežíte do úkrytu. Je to stres, každý hneď reaguje, nerozmýšľa, vie kde je jeho cesta do úkrytu,“ dodal.
Jozef patrí k vojakom, ktorí majú na starosti bezpečnosť ostaných. Ako zdôraznil, v súčasnosti je bezpečnejšie byť v tábore. Otvorene priznal, že po útoku na slovenský konvoj má strach, aby sa táto situácia nezopakovala. Okrem týchto hrozieb vojakov trápia aj horúčavy. „Mali sme tu aj 50 stupňov v tieni, teplomer nemá stupnicu ďalej a tak mohlo byť aj viac,“ doplnil. Práve na základe skúseností z tejto misie Jozef zdôraznil, že Slovensko je dosť vyspelá krajina a je rád, že žije tam a nie v Iraku.
Slovenský kontingent v Iraku vo štvrtok navštívil premiér Robert Fico. Ako po návrate skonštatoval, potvrdili sa informácie, že jednotka nevykonáva to, čo by podľa mandátu mala robiť- odmínovávať, a slovenská vláda nemá záujem v Iraku ju držať. V najbližších dňoch sa ešte uskutoční rotácia, ktorá bola naplánovaná, ale premiér nevedel uviesť, ako dlho táto rotácia v Iraku zostane.
Iracký premiér Núrím al-Málikí po rokovaní s Ficom, na ktorom mu jeho slovenský partner oznámil záujem stiahnuť vojakov z tejto krajiny, zdôraznil, že po odchode našich vojakov nezostane bezpečnostné vákuum. Aj po takomto kroku slovenskej strany budú podľa neho naše vzťahy pokračovať v politickej, ekonomickej ako aj vojenskej oblasti. Už o konkrétnych projektoch by mal Fico rokovať počas septembrového zasadnutia Valného zhromaždenia OSN v New Yorku, na ktorom si dohodol stretnutie s irackým ministrom zahraničných vecí.