Slovenská vláda sa rozhodla, že nebude privatizovať žiadne ďalšie strategické podniky, zdôraznil v rozhovore pre dnešné vydanie rakúskeho denníka Die Presse.
"Zdôrazňujem: strategické. To neznamená, že už nebudeme viac privatizovať vôbec žiadne ďalšie podniky. Existujú štátne podniky, pri ktorých aj my lepšie nájdeme súkromného investora," spresnil minister.
Kontroly nad strategickými podnikmi, napríklad v sektore energetiky, sa žiadny štát nevzdáva rád, konštatoval Jahnátek. "Preto sa zvyšok energetického hospodárstva nebude predávať. Slovensko už má skúsenosť, že bolo nevýhodné privatizovať časti energetického sektora," vyhlásil.
Podľa ministra totiž privatizácia dôležitých častí sektora energetiky, ako napríklad rafinérie Slovnaft, predanej maďarskému koncernu Mol, viedla v dôsledku jeho monopolného postavenia k chybnému vývoju pri cenách pre konečných spotrebiteľov. "Preto si vláda stanovila za cieľ, vytvoriť opäť pevné rámcové kritériá pre vývoj cien - aby ceny boli spravodlivé. Spravodlivé pre producentov, distribútorov a spotrebiteľov," vysvetlil Jahnátek.
Minister hospodárstva sa neobáva, že by utrpel imidž Slovenska ako krajiny pre investície, ak ho bude konzorcium TwoOne ako hrozí žalovať v súvislosti so zrušením privatizácie bratislavského letiska. " Prečo má utrpieť investičná klíma, keď jeden investor nedodrží dohodnuté podmienky a potom chce žalovať vládu?" opýtal sa Jahnátek. Podľa neho by ani v Rakúsku nikto nerozumel takémuto postupu, keď sa volá na zodpovednosť vláda za chybu investora. Minister zdôraznil, že Slovensko sa teší každému investorovi, ale každý sa musí držať jasných, aj medzinárodne obvyklých pravidiel. "Pre investičnú klímu sú dôležité celkom iné faktory. Napríklad práve ceny energie, ktoré stále viac a viac ohrozujú konkurencieschopnosť. To chceme zmeniť," vyhlásil Jahnátek.
Podmienky pre investorov budú podľa ministra ešte lepšie, ako doteraz. Vláda totiž mieni nadviazať na kroky predchádzajúceho kabinetu v oblasti investičných stimulov, avšak chce podporiť aj domáce firmy. Navyše pripravuje dodatočné investičné príležitosti najmä pre tie oblasti hospodárstva, kde sú potrebné vysokokvalifikované pracovné sily. "Namiesto toho, aby sme slúžili iba ako lacná pracovná sila, musíme podporovať budovanie výskumných a vývojových centier," uviedol minister, podľa ktorého už sú v tejto oblasti aj zahraniční záujemcovia.
S talianskym Enelom sa uskutočňujú rozhovory o atómovom výskumnom centre. Aj automobilový priemysel by mohol časť svojho výskumu presunúť na Slovensko, to by bolo celkom pochopiteľné, domnieva sa Jahnátek. "Ťažiskom by mal byť cestovný ruch. Výrobné haly automobilového priemyslu by mohli zostať stáť prázdne, keď sa výroba ďalej posunie do krajín s ešte nižšími mzdami. Ale investície do cestovného ruchu majú trvalú hodnotu," dodal šéf rezortu hospodárstva.