Hrušov 19. augusta (TASR) - Tisícky ľudí dnes prúdili ulicami obce Hrušov v okrese Veľký Krtíš, aby sa dostali na polia nad dedinou, kde sa o tomto čase už celé desaťročie koná jedna z najobľúbenejších národopisných prehliadok na Slovensku - Hontianska paráda.
Paráda, to je najmä ukážka tradičnej ručnej žatvy, mlátenia obilia, pálenia dreveného uhlia, či pečenia chleba v kamenných peciach priamo na hrušovských poliach. Všetky tieto práce sa tu bežne robili ešte v 60. a 70. rokoch minulého storočia. V roku 1979 tu ale založili družstvo a práci na poli pri domoch pomaly, ale iste odzvonilo.
"Máme šťastie, že v obci žije ešte veľa obyvateľov, ktorí súkromné hospodárenie kedysi zažili na vlastnej koži a na paráde sú to práve oni, kto predvádza prácu priamo na poliach," povedal TASR starosta obce Pavol Bendík. Starí obyvatelia naviac pre mladých a neznalých podávajú aj odborný výklad. Kto prejaví záujem, môže si počas parády prácu na poli vyskúšať.
"Mám už síce 75 rokov, ale paráda ma každý rok postaví na nohy," povedal TASR Anton Bendík, ktorý dnes pri žatve pomáhal a návštevníkov parády aj obveseľoval hrou na heligónku. Starý dedinčan je jeden z nestorov hrušovskej ľudovej kultúry a obyvatelia obce mu tento rok k sviatku pripravili kultúrny program.
Magnetom parády sú aj tento rok dedinské dvory, plné tradičných jedál, názvy ktorých sa dnes už i na vidieku používajú len sporadicky. Hontianska paráda je tiež známa súťažou o najlepšiu domácu pálenku. Tento rok na rozdiel od iných nesúťažili len hruškovice, ale ovocné pálenky ako také.
"Folklórny program parády sme tento rok zamerali na Hont, a to jednak na slovenskej, ale aj na maďarskej strane," pripomenul starosta. Na pódiu tamojšieho amfiteátra sa dnes večer predstavia folklórne skupiny z deviatich slovenských hontianskych obcí a dvoch z maďarského Hontu.
Na prvý ročník parády pred 11 rokmi prišlo do dediny v strede Krupinskej vrchoviny len pár stoviek ľudí, dnes chodí do Hrušova "celé Slovensko" a tiež mnoho turistov najmä z Maďarska, Česka, Francúzska, Nemecka, Rakúska či dokonca z Japonska. Podľa starostu len za jediný deň ich príde do obce z 900 obyvateľmi aj 15.000.
jop mh