Pamätník by mal už na budúci rok vyrásť na mieste, kde stál monument s názvom Obete varujú, ktorý pred dvoma rokmi, pri príležitosti 60. výročia SNP premiestnili do Pamätníka SNP v Banskej Bystrici.
"Projekt pamätníka už máme k dispozícii. Vedenie múzea SNP, ktoré je poverené realizáciou prisľúbilo, že nový monument tu na budúci rok bude," povedal TASR predseda Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Banskej Bystrici Pavol Sečkár.
Na stretnutí generácií pod názvom Nezabúdame sa dnes v areáli národnej kultúrnej pamiatky Kalište zišlo asi dvetisíc ľudí. "Návšteva predstihla naše očakávania, dá sa povedať, že na oblastnú akciu prišli ľudia a pamätníci z celého Slovenska," podotkol Sečkár. Pripomenul, že stretnutie bolo zároveň pripomienkou 62. výročia SNP a súčasne najväčšími tohtoročnými oslavami povstaleckých udalostí. "Podujatie nie je len spomienkou na hrôzy a utrpenie obyvateľov tejto i ďalších vypálených obcí na Horehroní, ale tiež protestom proti všetkým prejavom násilia," poznamenal Sečkár. Prekvapila ho početná účasť mladých ľudí z rôznych protifašistických a antirasistických organizácii.
Kalište Nemci vypálili 18. marca 1945. V domoch tam zaživa upálili jedenásť ľudí. Devätnástich Kališťanov odviedli ako rukojemníkov a neskôr ich spolu so 14 maďarskými vojakmi zastrelili v Moštenickej doline. Popolom ľahlo 36 zo 42 domov. Tí, ktorí prežili, sa presťahovali do susedných obcí, alebo sa neskôr usadili v Banskej Bystrici, kde na sídlisku Fončorda vznikla ulica Nové Kalište. O dva dni neskôr vypálili fašisti a ich domáci prisluhovači aj obec Baláže. Prvou vypálenou obcou na Horehroní však bol Priechod. Nemci tam vyčíňali už 16. februára 1945. Zastrelili v nej dvoch mužov, ktorí sa snažili chrániť svoje podpálené domy. Oheň tam vtedy zničil takmer 170 objektov. Fašisti sa do Priechodu vrátili aj 11. marca a zabili šesť jeho obyvateľov. Túto obec, ako aj Baláže, na rozdiel od Kališťa po vojne obnovili.
jop mh