BRATISLAVA 21. augusta (SITA) - Pokuty v celkovej výške 3 481 000 korún uložili v prvom polroku tohto roka inšpektori odpadového hospodárstva za porušenie právnych predpisov o odpadoch. Ako agentúru SITA informoval hovorca Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) Michal Štefánek, SIŽP vykonala v oblasti odpadového hospodárstva 427 kontrol, čo je o 69 kontrol viac oproti rovnakému obdobiu vlaňajška, pričom porušenie právnych predpisov zistili v 207 prípadoch. Kontroly boli zamerané na dodržiavanie ustanovení zákona o odpadoch, zákona o poplatkoch za uloženie odpadov, zákona o obaloch a ďalších všeobecne záväzných právnych predpisov. Priemerná výška pokút bola 24 300 Sk.
V prvom polroku prešetrili inšpektori odpadového hospodárstva 78 podnetov občanov a inštitúcií, z ktorých každý druhý sa ukázal ako opodstatnený, uviedol Štefánek. Inšpektori sa zamerali hlavne na kontroly pôvodcov odpadu, prevádzkovateľov zariadení na zber, zhodnocovanie a zneškodňovanie odpadu, obcí pri nakladaní s komunálnym a drobným stavebným odpadom, kontroly výrobcov a dovozcov vybraných komodít ako aj na kontroly nakladania so starými vozidlami. Začali aj s intenzívnejšími kontrolami cezhraničnej prepravy odpadu a vykonali tiež prvé kontroly nakladania s elektrozariadeniami a elektroodpadom.
Najvyššiu pokutu, pol milióna korún, uložili inšpektori spoločnosti BIO Diesel Business Department v Bratislave za nezákonnú cezhraničnú prepravu odpadu na Slovensko, kde mal byť zneškodnený. Pokuty po 100 000 Sk dostali spoločnosť SELIKO Slovakia v Modrom Kameni, divízia služieb v Krupine za nevypracovanie programu prevencie podľa zákona o obaloch a spoločnosť Dúbravanka R.F.T. v Kráľovej pri Senci, RAJO v Bratislave a Vinárstvo Vinanza vo Vrábľoch za nezaslanie vypracovaného programu prevencie príslušnému obvodnému úradu životného prostredia. Dvom súkromným podnikateľom - nelegálnym spracovateľom starých vozidiel - uložili inšpektori pokuty 100 000 a 95 000 Sk a jednej spoločnosti nelegálne vykonávajúcej túto činnosť pokutu 60 000 Sk.
V máji vykonali inšpektori odpadového hospodárstva na 15 hraničných priechodoch na Slovensku kontroly cezhraničnej prepravy odpadu. Celkove skontrolovali 810 vozidiel, z ktorých 11 dovážalo na naše územie odpad. "Z nich však len štyri mali potrebnú dokumentáciu na dovoz odpadu, ktorú vyžaduje zákon o odpadoch," upozornil Štefánek. Dodal, že v siedmich prípadoch prepravcovia nemali potrebný súhlas Ministerstva životného prostredia SR na dovoz odpadu, a preto im inšpektori vstup na naše územie nedovolili.