BRATISLAVA 21. augusta (SITA) - Združenie Občianske oko privítalo stiahnutie novely volebného zákona poslanca Tibora Cabaja (ĽS-HZDS) a žiada ministerstvo vnútra, aby po decembrových komunálnych voľbách pripravilo komplexnú úpravu volebnej legislatívy. Uvádza sa to vo vyhlásení, o ktorom agentúru SITA informoval Peter Novotný z Občianskeho oka. "Vzhľadom na vnútornú nekonzistentnosť šiestich volebných zákonov na Slovensku, by bolo vhodné zvážiť vypracovanie jednotného volebného kódexu, ktorý by upravoval konanie všetkých druhov volieb a hlasovaní, vrátane miestneho referenda," tvrdí združenie. Podľa neho je dobrým základom pre kvalitnú volebnú legislatívu nový zákon o voľbách do Národnej rady (NR) SR, ktorý sa po prvýkrát uplatnil v júnových predčasných voľbách. Aj tento zákon však podľa Občianskeho oka potrebuje vylepšenia.
Za pozitívne prvky, ktoré skvalitnili volebný proces, považuje združenie posilnenie účinku preferenčných hlasov voličov, určenie pravidiel pre vysielanie médií pred voľbami a možnosť viesť kampaň aj v súkromných elektronických médiách. Pozitívom je podľa neho i možnosť hlasovania poštou zo zahraničia, ktorá rozšírila volebné právo občanov SR a tiež zvýšenie transparentnosti sčítania hlasov Štatistickým úradom SR, ktorý zverejnil výsledky volieb už na úrovni okrskov. Ďalším pozitívom nového zákona o voľbách do NR SR je podľa Občianskeho oka aj definovanie postavenia volebných pozorovateľov a zrušenie limitu na predvolebné výdavky a zavedenie povinnosti politických strán predkladať finančné správy o príjmoch a výdavkoch na kampaň.
Združenie však zároveň dodáva, že parlamentné voľby odhalili aj problematické miesta v legislatíve. Upozorňuje na nedostatky v definovaní predvolebného moratória. Tvrdí, že jeho pravidlá by sa mali zjednotiť pre všetky typy volieb - parlamentné, regionálne aj obecné. Zmeny by podľa združenia potrebovalo aj právo hlasovať poštou. "Hlasovanie poštou si žiada skrátenie lehôt a doplnenie možnosti pre občana prevziať si volebné materiály na úrade aj osobne." Ako konštatuje Občianske oko, takéto riešenie by bolo lacnejšie a umožnilo by hlasovať aj tým občanom SR, ktorí budú za hranicami len krátko. Finančné správy politických strán o príjmoch a výdavkoch na volebnú kampaň zas nie vždy zahŕňajú všetky náklady, tvrdí združenie.
Občianske oko tiež navrhuje, aby sa väzňom rozšírilo právo voliť nielen prezidenta ale aj poslancov NR SR a tiež, aby sa poštou zo zahraničia dal voliť aj prezident. Prehodnotiť treba aj postavenie a právomoci Ústrednej volebnej komisie (ÚVK). Vo viacerých krajinách je totiž profesionálnym stálym orgánom, ktorý zabezpečuje rôzne voľby a referendá.