BRATISLAVA 21. augusta (SITA) - Málokto veril, že môže dôjsť k takej tragédii, akou bola okupácia Československa sovietskou armádou, uviedol prezident Ivan Gašparovič pri príležitosti 38. výročia vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do ČSSR. K tragédii došlo vtedy, keď sa u nás začalo hovoriť o slobode slova a občan sa viac približoval k vedeniu štátu, pripomenul. Smutné výročie si podľa jeho slov treba pripomínať, pretože aj v čase mieru môžu nastať nešťastné zvraty v histórii. Mladí ľudia by sa mali naučiť odpúšťať, ale nezabúdať na to, čo ničí ľudstvo, uviedol Ivan Gašparovič. Dnes predpoludním položil vence k pamätným tabuliam Petra Legnera a Daniely Košanovej, ktorých sovietski vojaci zabili v prvých okamihoch sovietskej okupácie Československa.
Pre Ivana Gašparoviča bola okupácia veľkým sklamaním. Ako uviedol, bolo to v čase, keď sa začalo hovoriť o niečom novom - o slobode slova. Výročie okupácie Československa si treba pripomínať, pretože jej podstata môže mať analógiu aj v súčasnosti. Ako príklad Gašparovič uviedol situáciu na Blízkom východe, kde hrozí veľké nebezpečenstvo, ak si ho včas neuvedomíme. Ľudia sa musia zbližovať a navzájom si dôverovať. Nesmú však zabúdať, pretože inak si neuvedomia, že za hrôzu sú zodpovední ľudia, poznamenal Gašparovič. Dodal, že ústretoví musíme byť navzájom v tom dobrom, ale nie v tom zlom.
Po okupácii ČSSR sa Gašparovič pridal k mnohým mladým ľuďom, ktorí na ňu zareagovali zmenou svojho zovňajšku. Gašparovič si nechal narásť bradu a držal si ju takmer celé desaťročie. Bradu si neskôr oholil, ale fúzy si nechal. Okupácia ho zastihla vo funkcii mestského prokurátora počas služby na generálnej prokuratúre. Spolu s ďalšími prokurátormi a čakateľmi na tento post sformulovali list vo forme rezolúcie pre OSN, v ktorom opísali udalosti 21. augusta 1968 ako okupáciu, pripomenul prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič.
Aktualizované 13:35