Bratislava 22. augusta (TASR) - Proti výstavbe vedecko-technického parku CEPIT vo Vajnoroch okrem občanov je Asociácia priemyslu a ochrany prírody (APOP) i ďalšie štátne a mimovládne organizácie.
Podľa APOP realizácia navrhovanej výstavby a činnosti CEPIT-u na 65 hektároch by znamenala trvalý, nezvratný a devastačný zásah pre národnú prírodnú rezerváciu (NPR) Šúr v tesnej blízkosti. Vo výzve zaslanej Ministerstvu životného prostredia (MŽP) SR sa APOP pridáva k petícii občianskej iniciatívy Za trvaloudržateľný rozvoj, ktorú podpísalo vyše 2 000 občanov. V nej žiadajú, aby plánovaná investícia CEPIT bola hodnotená podľa zákona č. 24/2006 Zb. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie.
S parkom CEPIT sa uvažuje pre firmy v oblasti vývoja elektroniky, technológií, počítačových programov s inkubátorom pre mladých podnikateľov. Okrem technologických budov je v pláne hotel, kongresové centrum a kancelárske priestory. Susedný Šúr je zapísaný v Zozname mokradí medzinárodného významu a územie vyhlásené za Chránené vtáčie územie Malé Karpaty (Vajnorská hora). Územie je zaradené aj medzi nadregionálne biocentrá. NPR Šúr navrhli na ochranu v rámci Dohovoru o svetovom kultúrnom a prírodnom dedičstve. Časť rezervácie je navrhovaným územím európskeho významu SKUEV 0279 a patrí do súvislej európskej sústavy území osobitnej ochrany NATURA 2000. Podľa Danky Thalmeinerovej z APOP je veľa dôvodov, aby sa veľký investičný projekt CEPIT posudzoval aj z vplyvov na životné prostredie. K výzve sa pridala Štátna ochrana prírody (ŠOP), Správa CHKO Malé Karpaty. Upozorňuje, že umiestnením priemyselného parku v tesnej blízkosti Šúra stupňuje ohrozenie chráneného územia. Podľa ŠOP je zámer výstavby priemyselného parku CEPIT v rozpore so záväznou časťou územného plánu Bratislavského samosprávneho kraja. Podporné stanoviská zaslali aj vedecké pracoviská - Katedra botaniky, Katedra ekológie, Katedra zoológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského a Ústav krajinnej ekológie Slovenskej akadémie vied. Podobné stanoviská zaslali mimovládne organizácie Spoločnosť pre ochranu vtáctva na Slovensku, Ochrana dravcov na Slovensku, občianske združenie Ľudia a voda i Hnutí Dúha z ČR.
APOP od roku 2003 realizuje projekt revitalizácie NPR Šúr, ktorý sa zameriava hlavne na oživenie rezervácie zlepšením vodného režimu. Garantom projektu financovaného z fondov EÚ je MŽP SR. V rezervácii sa nachádza vyše 120 druhov rastlín zaradených do Červeného zoznamu, asi 50 druhov sa považuje za vzácne, zraniteľné alebo ohrozené. V rezervácii žije viac ako 3 000 druhov živočíchov, vyše 300 druhov je ohrozených alebo chránených.