BRATISLAVA 23. augusta (SITA) - Predĺžiť prechodné obdobie na poskytnutie garantovaného minima pre štátne školy o dva roky navrhuje skupina poslancov za KDH Martin Fronc, Jozef Šimko a Július Brocka. Navrhujú to v novele zákona o financovaní škôl, ktorú už predložili do parlamentu. Zriaďovateľ by teda bol povinný dávať školám z normatívnej určenej sumy aspoň 85 percent až do roku 2008. Takto sa podľa nich zabezpečí väčšia istota pre školy. Platný zákon totiž zabezpečuje garantované minimum pre školy len do tohto roka. Ak sa táto lehota nepredĺži, norma tvrdo postihne školy s malým počtom žiakov na národnostne zmiešanom území a v ťažko dostupných obciach.
Na predĺženie garantovaného minima dnes reagoval aj minister školstva Ján Mikolaj. Ten tvrdí, že počas trojročného prechodného obdobia sa takmer nič neurobilo, no napriek tomu je ochotný ho predĺžiť o rok. Pripúšťa, že by to inak spôsobilo problémy málotriedkam. Zdôraznil však, že samospráva už bude musieť predložiť na rok analýzu, či naozaj nebude výhodnejšie malé školy spojiť alebo voziť deti do iných škôl.
Okrem predĺženia garantovaného minima pripravuje minister aj ďalšiu zmenu vo financovaní regionálneho školstva. Chce posúdiť činnosť krajských školských úradov, pričom už od januára chce zmeniť, aby peniaze na školy išli z ministerstva cez tieto úrady. Navrhuje, aby peniaze pre školy išli priamo ich zriaďovateľom.
Minister tiež pripravuje zmeny vo financovaní školských zariadení spadajúcich pod originálne kompetencie - čiže materských škôl a základných umeleckých škôl. Rád by presunul celé toto financovanie na samosprávu. Materských škôl sa bude zrejme týkať aj ďalšia zmena - možno budú spadať do školskej sústavy. Už v treťom ročníku škôlok by sa pritom začalo s kvalitnejšou prípravou detí na školu, čo by si však vyžiadalo preškolenie učiteliek. Či sa teda zavedie desaťročná školská dochádzka je podľa Mikolaja stále otázne.
Normatívy pre školy a školské zariadenia chce minister ponechať. Je však otázne, ako vyrieši financovanie súkromných a cirkevných škôl. Uvedomuje si, že štát je povinný dotovať každého zriaďovateľa, ktorý zabezpečuje povinnú školskú dochádzku. Úpravy sa teda budú skôr týkať zvyšovania kvality vzdelávania, aby všetky školy mali rovnaké kritériá a podmienky hodnotenia. Mikolaj chce medzi školy zaviesť súťaživosť. Ako to dosiahne, zatiaľ nedefinoval.