Banská Bystrica 23. augusta (TASR) - Banskobystrický vyšetrovateľ začal dnes trestné stíhanie vo veci spáchania trestného činu nedovolenej výroby a držania jadrových materiálov, rádioaktívnych a vysokorizikových chemických látok. TASR o tom informovala banskobystrická krajská policajná hovorkyňa Mária Faltániová.
Doplnila, že polícia začala konať na základe medializovaných informácií o nájdení rádioaktívnych látok v banskobystrickej firme Detox. Ďalšie podrobnosti o prípade poskytne polícia pravdepodobne vo štvrtok. Podľa hovorkyne však doterajšie poznatky nepotvrdili, že by spomínaný odpad ohrozoval zamestnancov firmy alebo iných ľudí.
Detox ukončil hĺbkovú kontrolu skladov, ktorú na príkaz konateľa spoločnosti vykonali jej zamestnanci s odbornými inštitúciami. Po objavení látok s pozmenenými údajmi v závode v Rimavskej Sobote sa ako prvá spoločnosť špecializovaná na odber chemikálií rozhodla preveriť prítomnosť rádioaktívnych látok. Uvádza sa to v stanovisku Detoxu, ktoré dnes poskytol TASR konateľ Loránt Vojček.
Spoločnosť Detox už 24. júla požiadala Úrad verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici, aby meraniami vylúčil prítomnosť rádioaktívnych látok v banskobystrickom sklade. Podľa jeho záverečnej správy, tvrdí v stanovisku Vojček, zaznamenali iba minimálnu prítomnosť žiarenia. Jeho zdrojom boli podľa neho pravdepodobne soli rádionuklidov. Rovnaké látky zaistili aj v prevádzke v Rimavskej Sobote. Merania vzoriek z nej potvrdili, že riziko ohrozenia zdravia zamestnancov alebo obyvateľov z týchto látok bolo zanedbateľne malé.
"Informovali sme sa u odborníkov na možný pôvod týchto látok, aby sme zistili, odkiaľ sa k nám mohli dostať. Podľa nich sa používali v minulosti na sledovanie vzoriek materiálu v priemyselnej výrobe, napríklad v priemyselnom spracovaní papiera alebo kovu," povedal dnes po ukončení kontroly Vojček.
Zaistený materiál pravdepodobne pochádza z niektorého starého skladu nebezpečného odpadu, na ktorého sanácii sa Detox v minulosti podieľal. Je zarážajúce, že tieto látky neboli označené príslušnými identifikačnými znakmi rádioaktivity. Vedenie Detoxu rozhodlo o nadštandardnom vybavení analyzačnej technológie na príjem materiálu. Jej súčasťou bude aj výkonný dozimeter.
"Detox prevádzkuje jedno z najvyspelejších analyzačných laboratórií na odpady na Slovensku. Rozhodnutie nainštalovať nové technológie s dozimetrom má za cieľ ešte viac skvalitniť analytické merania a minimalizovať možnosť chyby. Po predchádzajúcich mimoriadnych udalostiach chceme dosiahnuť čo najvyššiu kontrolu všetkých prijímaných materiálov," prezentoval Vojček najbližšie zámery Detoxu.
Spoločnosť zvažuje, že po dokončení prác v Rimavskej Sobote sa obráti aj na nezávislé mimovládne organizácie, aby posúdili, či technológia a spracovanie odpadov sú na najvyššej možnej úrovni a či vyhovujú najprísnejším environmentálnym a ekologickým normám.
dc mb som