Bratislava 25. augusta (TASR) - Prieskumy verejnej mienky rezortu spravodlivosti boli podľa bývalého šéfa Daniela Lipšica zamerané na zisťovanie postoja obyvateľov k Ministerstvu spravodlivosti (MS) SR, súdnictvu a Zboru väzenskej a justičnej stráže. Tvrdí, že zadanie bolo v súlade so zámerom profesionálne komunikovať reformy v justícii.
"Pokiaľ po jeden a polmesačnom pátraní na ministerstve, jediné s čím Harabin prišiel, je predmetom otvoreného listu, tak je to veľmi úbohé. Pokiaľ na ministerstve pátral, tak sa mohol dopátrať k verejnej informácii, a tou je zadanie, ktoré dalo MS SR do vestníka verejného obstarávania," reagoval na otvorený list ministra Harabina. Ten v ňom dnes vyzval Lipšica, aby vrátil ministerstvu 2,39 milióna korún za prieskumy vypracované spoločnosťou Takt - poradenství a konzultace. Lipšic nepriamo naznačil, že peniaze nevráti. Verí, že ak minister Harabin podnikne právne kroky, bude aj zastupovať MS SR.
Exminister uviedol, že väčšina otázok socio-psychologických prieskumov sa týkala práce MS SR a ťažiskových reforiem rezortu - rekodifikácie trestného práva. Lipšic priblížil, že otázky sa týkali aj postoja občanov ku generálnemu prokurátorovi, predsedovi Najvyššieho súdu SR a jedna otázka sa týkala jeho osoby, ale nebola ťažisková. "Z prieskumu vyplynulo aj to, že občania si želajú aktívny boj proti mafii a proti korupcii. Inými slovami - aby nikto na Slovensku akokoľvek vplyvný alebo bohatý nestál nad alebo mimo zákona," konštatoval Lipšic. Zároveň vyzval Harabina, aby verejnosti vysvetlil svoje pohnútky na zrušenie Špeciálneho súdu a Úradu špeciálnej prokuratúry. Je pripravený o tejto téme ísť s ním do otvorenej verejnej diskusie.
Oznámenie a vyhlásenie metódy verejného obstarávania zverejnil Vestník č. 157, 15. augusta 2005. Lipšic povedal, že spomínanú firmu dovtedy nepoznal a verejné obstarávania vyhlásilo MS SR štandardným spôsobom. Prieskum si dal rezort urobiť, ako poznamenal Lipšic, aj na radu tlačového oddelenia. Na otázku, či si prieskumom chcel zisťovať svoj imidž, Lipšic zdôraznil, že politika je o zisťovaní názoru občanov. "Možno, že pán Harabin, ktorý bol komunistickým sudcom, na názory občanov nedbá. Pokiaľ chceme robiť politiku dobre, názory občanov sú dôležité. Dajú sa získať dvoma spôsobmi - priamymi stretnutiami alebo prieskumami a obe metódy som používal," dodal bývalý šéf rezortu spravodlivosti.