SME

Pripomíname si udalosti spojené so Slovenským národným povstaním

Bratislava 27. augusta (TASR) - TASR pri príležitosti výročia SNP prináša chronológiu najdôležitejších udalostí viažucich sa k tomuto historickému dianiu.

Provizórne Národné zhromaždenie Československej republiky prijalo 7. mája 1946 zákon, ktorým splnomocnilo ministra vnútra prehlásiť okrem 9. mája aj 29. august, začiatok Slovenského národného povstania v roku 1944, za dni pracovného pokoja. Tento status sviatku sa v zákone č. 93 z roku 1951 zmenil na významný deň v dejinách ŹSR bez nároku na voľno. Pracovným dňom zostal 29. august aj po rozhodnutí Federálneho zhromaždenia ČSFR v roku 1990. Štátnym sviatkom sa stal až rozhodnutím Slovenskej národnej rady 20. októbra 1993.

SkryťVypnúť reklamu

25. decembra 1943 - Podpisom Vianočnej dohody na tajnom stretnutí na Gajovej ulici v Bratislave vnikla Slovenská národná rada ako spoločné politické vedenie protifašistickej opozície na území Slovenska. Za komunistickú stranu ju podpísal Karol Šmidke, Gustáv Husák a Ladislav Novomeský, za občianske skupiny Jozef Letttrich, Ján Ursíny, Matej Josko a Peter Zaťko, za sociálnodemokratickú stranu Ivan Horváth.

23. marca 1944 - Československý prezident Edvard Beneš z exilu v Londýne poveril dočasným vedením vojenského odboja na Slovensku podplukovníka generálneho štábu Jána Goliana, dovtedajšieho náčelníka štábu Veliteľstva pozemného vojska v Banskej Bystrici.

27. apríla 1944 - Na rokovaní SNR s vojenskou delegáciou J. Goliana vzniklo Vojenské ústredie SNR zodpovedné za prípravu spolupráce s partizánskymi oddielmi a ich vyzbrojovanie.

SkryťVypnúť reklamu

4. augusta 1944 - Karol Šmidke a pplk. Mikuláš Ferjenčík odleteli do Moskvy ako delegácia SNR žiadajúca koordinovať povstalecké akcie s velením Červenej armády.

11. augusta 1944 - Slovenská vláda vyhlásila na celom území štátu stanné právo.

20. augusta 1944 - Lietadlá 15. US Army Air Force zo základne v Taliansku zničili bombardovaním zásoby pohonných hmôt v rafinérii v Dubovej napriek depešiam adresovaným do Londýna a spojeneckým vojskám.

25. augusta 1944 - Veliteľ Ján Golian vydal tajnú inštrukciu posádkam o ozbrojenom odpore v prípade prekročenia hraníc štátu nemeckými vojskami.

27. augusta 1944 - V Martine príslušníci 1. partizánskej brigády M. R. Štefánika pri pokuse o odzbrojenie zabili v Martinských kasárňach väčšinu členov nemeckej vojenskej misie plukovníka Otta, ktorá prichádzala z Rumunska.

SkryťVypnúť reklamu

29. augusta 1944 - Nemecké vojská a policajno-bezpečnostné jednotky začali okolo 10. hodiny obsadzovať územie Slovenska. Oznámil to prostredníctvom rozhlasu slovenský minister obrany generál Ferdinand Čatloš.

29. augusta 1944 - Podplukovník generálneho štábu Ján Golian vydal posádkam slovenskej armády rozkaz, aby začali klásť ozbrojený odpor nemeckým okupačným silám. Rozkaz so šifrou o vysťahovaní platil od 20. hodiny. Začiatok Slovenského národného povstania oznámil Slobodný slovenský vysielač v Banskej Bystrici.

30. augusta 1944 - V československom vysielaní BBC odznela výzva ministra obrany generála Sergeja Ingra o začatí vojenských operácií na Slovensku a zaradení tamojších jednotiek do stavu Československej armády.

31. augusta 1994 - V Banskej Bystrici vzniklo Veliteľstvo 1. česko-slovenskej armády na Slovensku na čele s plukovníkom Jánom Golianom.

SkryťVypnúť reklamu

1. septembra 1944 - SNR prijala deklaráciu, v ktorej vyhlásila obnovenie ČSR a prevzatie všetkej moci na Slovensku.

2. septembra 1944 - v Strečnianskej tiesňave neďaleko Žiliny sa začali jedny z najťažších bojov povstania.

5. septembra 1944 - Na povstaleckom území sa uskutočnila prvá mobilizácia do 1. česko-slovenskej armády na Slovensku, jej stav dosiahol 47 tisíc osôb.

5. septembra 1944 - Na návrh spolupredsedu SNR Vavra Šrobára povýšili Jána Goliana do hodnosti brigádneho generála a stal sa členom SNR.

5. septembra 1944 - Prezident Jozef Tiso prijal demisiu vlády V. Tuku. Pod nátlakom Nemecka vymenoval novú vládu, ktorej predsedom sa stal Štefan Tiso.

7. septembra 1994 - Veliteľom partizánskych oddielov sa stal Karol Šmidke.

SkryťVypnúť reklamu

8. septembra 1944 - Začala sa spoločná Karpatsko-dukelská (východokarpatská) operácia vojsk Červenej armády a 1. československého armádneho zboru aj s účelom pomôcť SNP.

16. septembra 1944 - Vznikol Hlavný štáb partizánskych oddielov na Slovensku.

17. septembra 1944 - Po druhej mobilizácii 1. česko-slovenská armáda na Slovensku okrem rôznych druhov armádnych jednotiek a útvarov, vrátane leteckej skupiny, disponovala 44 pešími prápormi, šiestimi delostreleckými oddielmi a 32 delostreleckými batériami.

6. októbra 1944 - Vojská 1. československého armádneho zboru a Červenej armády v priestore Dukelského priesmyku vstúpili na územie Slovenska.

7. októbra 1944 - Divízny generál Rudolf Viest prevzal funkciu hlavného veliteľa povstaleckých vojsk. Vymenil dovtedajšieho veliteľa generála Jána Goliana, ktorý sa stal jeho zástupcom. Do Londýna na rokovania s prezidentom Edvardom Benešom o prevzatí moci odletela rokovať delegácia SNR - Ladislav Novomeský, Ján Ursíny a Mirko Vesel.

SkryťVypnúť reklamu

18. októbra 1944 - Bombardovaním Banskej Bystrice sa začal generálny útok nemeckých okupačných vojsk na pozície povstaleckého územia.

23. októbra 1944 - Uskutočnilo sa posledné zasadnutie SNR o presune kompetencií na jednotlivých členov tohto orgánu.

27. októbra 1944 - Prvé nemecké jednotky bojovej skupiny Schill a 18. SS divízie Horst Wessel obsadili Banskú Bystricu.

28. októbra 1944 - Veliteľ 1. česko-slovenskej armády na Slovensku generál Rudolf Viest vydal na Donovalách rozkaz o prechode armády na partizánsky spôsob boja.

Do bojov proti povstalcom v horách bola nasadená nemecká brigáda Dirlewanger, bojová skupina Schill a Wittnemeyer a divízia SS Horst Wessel.

30. októbra 1944 - Prezident Jozef Tiso po slávnostnej omši vyznamenal na slávnosti v Banskej Bystrici príslušníkov wermachtu a jednotiek SS za boj pri banditom.

SkryťVypnúť reklamu

3. novembra 1944 - V Pohronskom Bukovci zajali povstaleckých generálov Goliana a Viesta, neskôr ich vypočúvali v Banskej Bystrici, Bratislave a Berlíne. Popravili ich na neznámom mieste.

V bojoch Slovenského národného povstania sa zúčastnilo asi 40 tisíc civilistov, 20 tisíc partizánov a 60 tisíc príslušníkov armády. Medzi účastníkmi SNP boli aj príslušníci národov ZSSR, Česi, Nemci, Maďari, Francúzi, menšie skupiny Bulharov, Poliakov, Juhoslovanov, Talianov, Grékov, Belgičanov, Holanďanov, Angličanov, Američanov a Rumunov - väčšinou zajatcov z koncentračných táborov.

Po potlačení povstaleckých vojsk do hôr bolo umučených 10 tisíc ľudí, zničených 60 obcí, 142 čiastočne vypálených obcí. Na povstaleckom území bolo v rôznych okresoch zničených 30 181 domov, v masových hroboch sa našlo štyritisíc obetí, do koncentračných táborov odvliekli 30 tisíc ľudí. Pri Kremničke, kde je i pamätník, povraždili nemeckí gestapáci a príslušníci pohotovostných oddielov Hlinkovej gardy 747 osôb, z toho 241 žien a 58 detí. V januári 1945 príslušníci Sicherheltspolizei, Sicherheltsdienstu, Gehelmestatspolizei, Einsatzkommanda 14 , ktorých posilňovali členovia považskobystrického POHG beštiálnym spôsobom zavraždili do 900 ľudí vo vápenke v Nemeckej.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 333
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 046
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 088
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 918
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 904
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 622
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 494
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Radosť hráčov Chelsea.

Chelsea bojuje o Ligu majstrov, prebojovala sa na štvrté miesto.


Stephen Bunting.

Michael van Gerwen do deviateho večera nenastúpil.


Hokejisti HK Skalica.

Skaličania vyhrali rovnakým výsledkom, ako deň predtým prehrali.


Radosť slovenských hokejistov po treťom góle počas prípravného hokejového zápasu Slovensko 18 - Lotyšsko 18.

Po dva góly strelili Tomáš Chrenko a Adam Nemec.


SkryťZatvoriť reklamu