Bratislava 27. augusta (TASR) - V Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku (ECAV) si pri príležitosti výročí SNP aj po desaťročiach s úctou pripomínajú tisícky sestier a bratov, ktorí na celom Slovensku so cťou obstáli v dejinnej skúške.
Členovia ECAV sa aktívne zapojili do rôznych foriem protifašistického odboja i priamo do príprav a priebehu SNP, pomáhali prenasledovaným a ohrozeným blížnym, zachraňovali Židov. Mnohí, medzi nimi aj kňazi, za to zaplatili životmi, ďalší boli ranení, mučení, väznení.
Napríklad, seniora Zvolenského seniorátu a banskobystrického zborového farára Jána Bakossa fašisti v januári 1945 v Martine popravili a jeho telesné pozostatky sa našli v masovom hrobe. Vo vápenke v Nemeckej stihol rovnaký osud evanjelického farára Ladislava Remeteho z Jelšavy. V koncentračnom tábore v Ebensee zahynul Jozef Bučko, evanjelický farár z Martina. V Kremničke zavraždili banskobystrický presbyter Ján Vančo. Doktor Cyril Svetozár Daxner, vnuk štúrovca Štefana Marka Daxnera a syn signatára Clevelandskej dohody Ivana Daxnera, ktorý bol evanjelickým zborovým dozorcom vo Vranove nad Topľou, zomrel v roku 1945 krátko po návrate z koncentračného tábora v Mauthausene. V koncentrákoch zahynuli, či na následky pobytu v nich neskôr zomreli mnohí ďalší.
Väznili aj biskupov Vladimíra Pavla Čobrdu a Samuela Štefana Osuského, farárov Jána Agneta, Mateja Dobríka, Vojtecha Hrušku, Ivana Kolesára, Ivana Križana, Pavla Uhorskaia, Otta Viznera a ďalších.
Ako veľká manifestácia proti ľudáckej politike vyznel už v roku 1939 v Banskej Bystrici 18. zjazd evanjelickej mládeže, ktorému predsedal banskobystrický farár Juraj Holčík, otec dnešného generálneho dozorcu ECAV na Slovensku Jána Holčíka. Valné zhromaždenie Spolku evanjelických kňazov augsburského vyznania poslalo slovenskej vláde Pamätný spis 21. novembra 1939 ako protestnú reakciu na vládne nariadenie o povinnom členstve všetkých občanov na Slovensku od 16 do 60 rokov v Hlinkovej garde a Hlinkovej mládeži.
Mnohí evanjelickí kňazi od roku 1940 poskytovali pomoc utečencom a odboju či organizovali prechod dobrovoľníkov do československých zahraničných jednotiek vo Francúzsku.
ECAV na Slovensku sa mimoriadne angažovala i v pomoci a záchrane prenasledovaných Židov. Už v roku 1938 upravili podmienky na prijímanie inovercov do cirkvi a po ich kodifikácii začali farári na celom Slovensku krstiť a prijímať židovských občanov do ECAV. Iba v roku 1942 pokrstili Ján Bakoss a Juraj Holčík v banskobystrickom cirkevnom zbore 246 Židov. Prenasledovaným a ohrozeným židovským deťom poskytli azyl evanjelické sirotince v Modre, Liptovskom Mikuláši i v Myjave. Evanjelici na celom Slovensku poskytovali prenasledovaným Židom dlhodobú pomoc a úkryt.
Informáciu TASR poskytla tajomníčka pre mediálnu komunikáciu Generálneho biskupského úradu ECAV v Bratislave Eva Bombová.