SME

Premiér Fico sa bránil kritike slovami premiéra Mečiara

BRATISLAVA - Na kritiku zo zahraničia odpovedá premiér Robert Fico slovami, ktoré pripomínajú rétoriku jeho koaličného partnera Vladimíra Mečiara z čias, keď bol premiérom.

Keď na Slovensko prichádzali demarše zo zahraničia, Mečiar sa rovanko bránil slovami o "suverénnej vláde v zvrchovanom štáte", "zasahovaní do vnútorných vecí krajiny" či "nadraďovaní cudzích záujmov nad slovenské".

Robert Fico zareagoval na výzvu, aby sa dištancoval od extrémistických prejavov voči Maďarom na Slovensku, veľmi podobne. Povedal, že nedovolí, aby vláde niekto diktoval a použil aj argument o suverénnej vláde v suverénnom štáte.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Spôsob naozaj pripomína to, ako reagovali slovenskí vládni činitelia na kritiku v rokoch 1994 - 1998," hovorí politológ Grigorij Mesežnikov. Slovensko sa prihlásilo prostredníctvom medzinárodných dohovorov, zmlúv a protokolov k dodržiavaniu a ochrane ľudských práv, a preto je "nepríjemné, že pri reakcii na podobné udalosti sa vyzdvihuje suverenita".

SkryťVypnúť reklamu

Politológ Miroslav Kusý hovorí, že takýto slovník používajú ľudia, ktorí si nie sú istí. "Používajú demagógiu, keď sa bránia útokom. V tejto oblasti má Fico neobhájiteľné pozície, preto robí krik," hovorí Kusý.

Mesežnikov pripomína, že Fico už v predchádzajúcich rokoch prejavoval zníženú citlivosť na problematiku národnostných menšín.

Bývalý prezident a niekdajší Mečiarov dôležitý oponent Michal Kováč vníma Ficovu rétoriku ako zatiaľ jemnejšiu, ako bývala Mečiarova. Zdá sa mu, že Fico je presvedčený o tom, čo hovorí. "Navyše to nehovorí vo vzťahu k štátom Európskej únie alebo USA ako kedysi Mečiar, ale iba v slovensko-maďarských vzťahoch," tvrdí.

Služobne najstarší poslanec František Mikloško (KDH) by paralelu medzi Mečiarom a Ficom nehľadal. "Skôr mám z Roberta Fica pocit prázdnoty a neschopnosti naplniť rozmer predsedu vlády," povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Robert Fico vyzýval, aby politici a médiá neživili tému maďarsko-slovenských vzťahov, ale na otázku redaktorky STV, ako si to predstavuje, odpovedal pre zmenu rovnako, ako zvykol na nepríjemné otázky odpovedať jeho bezprostredný predchodca vo funkcii - Mikuláš Dzurinda: "Povedal som k tejto otázke, čo som mohol povedať."

 

Čo hovorí Fico v roku 2006

  • "Odsudzujem všetky prejavy neznášanlivosti, netolerancie, všetky prejavy, ktoré nemajú nič spoločné s moderným európskym štátom a hodnotami..., ale prepáčte, ja na to nepotrebujem žiadnu výzvu, aby som raz odpovedal na to, čo chce počuť pán Bugár, raz na to, čo chce počuť pán Hiller, raz na to, čo chce počuť pán Gyurcsány a ďalší."
  • "Nedovolím nikdy, aby mi niekto diktoval tempo tejto vlády. My vieme, čo máme robiť."
  • "Odmietam, aby nám niekto hovoril, čo máme a čo nemáme. Sme suverénna vláda v suverénnom štáte."

Čo hovorieval Mečiar v rokoch 1997 - 1998

SkryťVypnúť reklamu
  • "Voľby na Slovensku sú vnútorná záležitosť občanov SR a vnútorná záležitosť SR ako suverénneho, zvrchovaného a slobodného štátu. Takže nech nás tu nikto neznásilňuje vyhláseniami, politickými oznámeniami, ktoré nie sú kvalifikované," reagoval na výhrady amerického veľvyslanca k volebnému zákonu, ktorý sťažoval vznik koalícií.
  • "Voľby na Slovensku sú a mali by zostať našou vecou bez zasahovania kohokoľvek," reagoval pri rovnakej téme na Miloša Zemana.
  • Keď americký veľvyslanec povedal, že USA nepodporili kandidatúru Slovenska na členstvo v NATO, Mečiar reagoval, že veľvyslanec neprimerane zasahuje do vnútorných záležitostí SR.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 962
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 492
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 339
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 576
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 864
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 297
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 001
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 758
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Dávid Hancko (vľavo), Giorgos Vagiannidis a brankár Christos Mandas počas prípravného zápasu Grécko - Slovensko.

Druhý polčas sa mi nepáčil, musíme na tom popracovať, zhodnotil tréner Slovenska.


a 1 ďalší
Carlos Alcaraz a Jannik Sinner na Roland Garros 2025.

Obaja sú skvelí pre tenis. Ich rivalita je niečo, čo náš šport skutočne potrebuje, hovorí Novak Djokovič.


Michaela Churavá
Harry Kane (vpravo) strieľa gól v zápase Andorra - Anglicko v kvalifikácii MS vo futbale 2026.

Bod za remízu si pripísala Malta.


TASR
Christian Eriksen (vpravo) a Ethan Galbraith v prípravnom zápase Dánsko - Severné Írsko.

Rozhodujúci gól strelil Eriksen.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu