BRATISLAVA 31. augusta (SITA) - Slovensko je vďaka novému vedecko-výskumnému projektu Geografického ústavu SAV o krok vpred v boji s povodňami. Ten mapoval povodňové rizika na malých povodiach, ktorých je na Slovensku približne 5 000. Výsledkom projektu je mapa povodňovej hrozby, ktorá, ako najlepší exponát zameraný na ochranu prírody, získala ocenenie Modrá planéta na výstave Hydrotech v bratislavskej Inchebe.
Ako na dnešnej tlačovej besede skonštatoval koordinátor projektu Ľubomír Solín, povodne vždy boli a budú, nedá sa im zabrániť. Cieľom projektu podľa neho bolo zmapovať jednotlivé územia Slovenska a získať informácie o možných rizikových oblastiach. Jednotlivé malé povodia zaradili do troch rizikových stupňov. Vďaka takejto mape môžu ľudia už vopred prijať protipovodňové opatrenia, účinne sa chrániť a minimalizovať tak povodňové škody. Zdôraznil, že veľkú úlohu zohrávajú práve protipovodňové opatrenia netechnického charakteru, ako je kontrola využívania zeme v povodňami ohrozených oblastiach, zmena hospodárskych praktík využívania krajiny, premena zraniteľného spôsobu využívania krajiny na spôsob menej zraniteľný povodňou či zdokonaľovanie predpovedného a varovného systému.
Solín zdôraznil, že cieľom projektu je sprístupniť mapy povodňovej hrozby jednotlivých regionálnych území širokej verejnosti prostredníctvom internetu. Prístup k nim by mali mať hlavne mestá a obce, ktoré by mali informovať obyvateľov. "Základom je informovanosť, Keď to ľudia vedia, budú sa podľa toho správať a povodne ich neprekvapia," skonštatoval Solín.