Bratislava 31. augusta (TASR) - Mapovaním povodňovej hrozby a povodňového rizika v malých povodiach Slovenska sa zaoberá Geografický ústav Slovenskej akadémie vied (SAV) v rámci vedeckovýskumného projektu s názvom Identifikovanie a mapovanie povodňového rizika.
Projekt sa zameriava na sledovanie situácie v malých povodiach, v ktorých sa povodňová vlna vytvorí a zanikne v priebehu niekoľkých hodín a prakticky sa nestihne ani vyhlásiť nejaké povodňové varovanie. Frekvencia výskytu záplav sa štatisticky vyjadruje pravdepodobnosťou, s akou sa povodeň vyskytne v jednom roku alebo dobou opakovania povodne v priemere raz za N-rokov, uviedol na stretnutí s novinármi koordinátor projektu Ľubomír Solín.
K dosiahnutým výsledkom tohto projektu patrí mapa regionálnych typov povodňovej hrozby a mapa maximálnych prietokov s priemernou dobou opakovania 2, 5, 10, 50, 100 a 1 000 rokov. Mapy ukazujú obce najviac ohrozené v jednotlivých regiónoch a tiež konkrétne ohrozené domy v obciach. Za tento výsledok udelili ocenenie Modrá planéta na 4. výstave získavania, využitia a ochrany vody Hydrotec v máji tohto roku v bratislavskej Inchebe.
Solín zdôraznil najmä dôležitosť informovania ľudí, či žijú, alebo podnikajú v oblastiach ohrozených povodňami, aby boli pripravení na nebezpečenstvo, ktoré sa môže vyskytnúť, a aby ich povodne neprekvapili. V súvislosti s uplatnením dosiahnutých poznatkov v praxi Solín konštatoval, že významnú úlohu majú protipovodňové opatrenia netechnického charakteru, napríklad kontrola využívania zeme v povodňami ohrozovaných oblastiach, zmena hospodárskych praktík využívania krajiny, premena zraniteľného spôsobu využívania krajiny na spôsob menej zraniteľný povodňami, zatesňovanie vodou zraniteľných objektov, zdokonalenie predpovedného a varovného systému.
Mapy povodňového rizika majú význam nielen v oblasti poisťovníctva, ale aj pre samosprávne orgány. V prípade, že budú k dispozícii na každom obecnom úrade, občania budú informovaní, či sú, alebo nie sú ohrozovaní povodňami, a v spolupráci s obecným úradom môžu urobiť potrebné protipovodňové opatrenia a zmierniť tak prípadné škody, konštatoval Solín.