Banská Bystrica 1. septembra (TASR) - Na stredných a základných školách sa vyskytuje šikanovanie nielen medzi žiakmi, ale aj v kolektívoch pedagógov. Konštatovali to dnes v Banskej Bystrici účastníci 2. ročníka medzinárodnej vedeckej konferencie Ďuričove dni, venovanej násiliu na školách a jeho formám. Zúčastňuje sa na ňom takmer osemdesiat psychológov a ďalších odborníkov zo Slovenska a Česka.
"Nový fenomén, šikanovanie medzi učiteľmi, má odborný názov mobbing. Podobný, bossing, je pre šikanovanie podriadených ich šéfom. K mobbingu dochádza v kolektívoch zložených väčšinou z mužov, alebo zo žien. Takéto zbory sú na školách a tvoria ich väčšinou ženy. Na Slovensku sa ešte neuskutočnil komplexný výskum tejto problematiky, avšak aj naše poznatky z rozhovorov s 20 pedagógmi v minulom roku, ktorí boli vystavení mobbingu, potvrdzujú, že v učiteľských kolektívoch sa vyskytuje," uviedla pre TASR Soňa Kariková, garant podujatia.
"Zistili sme, že mobbingu boli vystavení väčšinou začínajúci učitelia. Až 85 percent z nich malo následne rôzne zdravotné, skôr psychosomatické ťažkostí ako bolesti hlavy, nespavosť, nechutenstvo a celkovú nechuť vykonávať profesiu učiteľa. Šesťdesiat percent z týchto začínajúcich učiteľov zo školstva odišlo. Alarmujúcim zistením bolo to, že jedna učiteľka z tej malej skupiny sa v dôsledku mobbingu na pracovisku, v učiteľskom zbore, pokúsila o samovraždu," dodala Kariková.
Mobbingu sa odborníci začali venovať na základe poznatkov z výskumov, ktoré neboli orientované na túto problematiku. Zistili, že nielen stále deklarované nízke platy pedagógov sú príčinou ich odchodu zo školstva. Je to aj šikanovanie, nedobrá atmosféra v kolektívoch učiteľov na školách, ktoré sa snažia spomedzi seba vylúčiť, alebo aspoň ignorovať nových, najmä mladých kolegov, ktorí do nich prichádzajú. Je to možno aj v dôsledku obavy, že prinesú niečo nové, čomu by sa starší museli prispôsobiť, povedala Kariková.
Dodala, že sa kolektívu, v ktorom pracuje, podarilo získať grant na výskum mobbingu na školách. Oslovili riaditeľov štyroch škôl s tým, že učiteľom predložia anonymný dotazník. Keď však riaditeľom povedali, čo ním sledujú, tí takýto výskum na školách zakázali, konštatovala Kariková.