Organizátor Mestské informačné centrum (MIC) sa tak rozhodlo vyjsť v ústrety nielen Košičanom, pre ktorých je maďarčina prirodzeným druhým jazykom, ale aj pre hostí z neďalekého susedného Maďarska.
Po prvý raz dostane tak príležitosť doplniť šnúru potuliek profesionálneho sprievodcu Milana Kolcuna v sobotu 2. septembra aj Zoltán Balassa. Košická verejnosť zaujímajúca sa o dejiny svojho mesta sa s ním už mala možnosť stretnúť na prednáške o živote sedmohradského kniežaťa a vodcu protihabsburského povstania Františka II. Rákócziho II.(1676-1735). Rákóczi je tento rok v metropole východného Slovenska aktuálnou historickou postavou, pretože v októbri vyvrcholia oslavy storočnice prevezenia a znovupochovania jeho pozostatkov v tunajšom Dóme sv. Alžbety.
Podľa Kolcuna sobotňajšia, už 24. potulka bude venovaná slávnym košickým kinám. Málokto pritom vie, že v Košiciach bolo prvé verejné premietanie na Slovensku. Uskutočnilo sa 19. decembra 1896 vo veľkej dvorane hotela Schalkház. Dnes stojí na tomto mieste hotel Slovan. Pred ním, ako každú prvú sobotu v mesiaci bude aj tentoraz zraz účastníkov. Vybrať si môžu z piatich turnusov začínajúcich sa o 10.00, 11.30, 13.30, 15.00 a 16.30 hodine. V maďarčine sprevádzaná potulka začne o 14-tej. Všetky skupiny navštívia aj štyri súčasné košické kiná a dozvedia sa zaujímavosti o minikine, posádkovom kine či existencii filmových klubov. Kto má chuť porovnať obe jazykové verzie sprievodcov a ich výklad, môže absolvovať slovenskú i maďarskú potulku za zľavnené vstupné, sľubujú organizátori.
Kolcun, ktorý s riaditeľ MIC Ladislavom Koránom založili v slovenských mestách nebývalú tradíciu potuliek, považuje ich jazykové rozšírenie za prejav obohacujúceho spolunažívania v meste. "Košice boli za vojny aj pred ňou maďarské, množstvo historických materiálov je v maďarčine, a tak je to jednoducho prirodzené," dodal.