BRATISLAVA 1. septembra (SITA) - Spoločenská hodnota vtákov vyskytujúcich sa v chránenom vtáčom území je od dnešného dňa vyššia. Do platnosti vstúpila novela vyhlášky Ministerstva životného prostredia SR o ochrane prírody a krajiny, ktorá prináša aj ďalšie zmeny.
V snahe predchádzať nekalým úmyslom ohrozovania a usmrcovania chránených vtákov vyskytujúcich sa v chránenom vtáčom území pristúpilo MŽP SR k zvýšeniu ich spoločenskej hodnoty až o 300 percent. V praxi to znamená, že v prípade usmrtenia chráneného živočícha, napríklad jastraba lesného v chránenom vtáčom území sa jeho spoločenská hodnota môže zvýšiť zo 40 000 Sk až na 160 000 Sk. Znamená to, že v prípade preukázania úmyslu páchateľa sa môže takéto konanie posudzovať ako trestný čin porušovania ochrany rastlín a živočíchov, za ktorý hrozí odňatia slobody až do dvoch rokov.
Vďaka novele sa tiež rozšíril zoznam zakázaných prostriedkov odchytu a usmrcovania chránených živočíchov. Zakázali sa napríklad čeľusťové pasce, ktoré sú založené na neselektívnom a nehumánnom princípe. Zakazuje sa tiež odchyt a usmrcovanie chránených živočíchov z motorových štvorkoliek, trojkoliek, snežných a vodných skútrov, ako aj z iných plavidiel v pohybe. Neprípustný je aj odchyt vtákov do pascí. Postupne sa obmedzuje aj používanie oloveného streliva pri love vodného vtáctva v mokradiach. Výskumy v Európe a v Amerike totiž preukázali, že takmer 40 percent jedincov vodného vtáctva má v žalúdku minimálne jeden brok. "Olovo pritom patrí medzi vysoko toxické ťažké kovy a jeho zvýšená prítomnosť v organizme spôsobuje anémiu, nepriaznivo vplýva aj na nervovú sústavu, pečeň a obličky. Vtáky, ktoré majú v žalúdku 10 a viac olovených brokov, ktoré sa prostredníctvom pôsobenia žalúdočných kyselín rozkladajú a uvoľňujú toxické olovo do organizmu, hynú na akútnu otravu olovom v priebehu niekoľkých dní. Zákaz používania oloveného streliva pri love vodného vtáctva v mokradiach však nadobudne účinnosť až 1. januára 2015. "Osemročné prechodné obdobie bude musieť stačiť výrobcom a predajcom brokového streliva na to, aby sa preorientovali aj na výrobu a predaj netoxického neoloveného streliva, pričom k tomuto postupnému ale nevyhnutnému prechodu môže dôjsť aj pred stanoveným termínom, ešte pred začiatkom roka 2015," konštatuje tlačové oddelenie MŽP.
Zmenu prináša novela vyhlášky aj v prípade záhradkárov, keď mení podmienky pri výrube stromov. V záhradách, alebo v záhradkárskych osadách, ktoré sú územným plánom určené ako stavebné pozemky, sa už nedá využiť pri výrube drevín s obvodom kmeňa do 80 cm ustanovenie zákona o ochrane prírody a krajiny, podľa ktorého nebol na výrub takýchto stromov potrebný súhlas orgánu ochrany prírody. Od dnešného dňa bude aj výrub takýchto drevín podliehať povoľovaciemu konaniu. Cieľom tohto kroku je zmierniť dopad výrubu stromov na životné prostredie. Novela vyhlášky tiež spresňuje podmienky pri ochrane, ošetrovaní a udržiavaní drevín. Napríklad rez živých konárov listnatých drevín s priemerom viac ako 5 cm sa bude môcť vykonávať vo vegetačnom období od 1. apríla do 30. septembra, najmä v jeho prvej polovici s výnimkou obdobia tvorby nových listov. V inom ako vegetačnom období, bude možné takýto rez vykonávať len v prípadoch rezov produkčných ovocných drevín, alebo v prípadoch bezprostredného ohrozenia zdravia alebo života človeka alebo značnej škody na majetku. Ošetrovanie a udržiavanie drevín sa bude môcť vykonávať len s ohľadom na druhovú ochranu chránených živočíchov, najmä hniezdiacich vtákov.