Banská Bystrica 2. septembra (TASR) - Na stredných a základných školách sa vyskytujú fyzické i psychické formy šikanovania. Nielen medzi žiakmi, ale najmä psychické aj v kolektívoch pedagógov. Výsledky z prieskumov potvrdili, že so šikanovaním sa stretla až tretina žiakov stredných škôl. Konštatovali to účastníci 2. ročníka medzinárodnej vedeckej konferencie Ďuričove dni venovanej násiliu na školách a jeho formám, ktorá sa dnes skončila v Banskej Bystrici. Zúčastnilo sa na nej takmer osemdesiat psychológov a ďalších odborníkov zo Slovenska a Česka.
Šikanovaniu na školách, tak medzi žiakmi, ako aj medzi učiteľmi, ale tiež množiacim sa útokom žiakov na pedagógov by mohli predísť školskí psychológovia. Tých je však na slovenských školách veľmi málo.
"Podľa našich informácií je na Slovensku viac ako tritisíc základných a stredných škôl. Podľa štatistík a informácií, ktoré máme, na týchto školách pôsobí ani nie 80 školských psychológov. Situácia je nepriaznivá, pretože je ich málo a určite nie sú schopní riešiť problémy, ktoré sa na školách vyskytujú," uviedla pre TASR Marta Valihorová z Pedagogickej fakulty Univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici.
Dodala, že legislatíva umožňuje riaditeľom škôl zamestnávať školských psychológov. Zlá ekonomická situácia v školstve im však neumožňuje nájsť financie na ich platy.
"Prieskumy z využitia školských psychológov pritom jednoznačne naznačujú, že riaditelia škôl i učitelia by pôsobenie školských psychológov na školách uvítali. Najmä preto, že by pôsobili v oblasti prevencie, eliminácie problémov v správaní sa, ale aj problémov v učení. Navyše v súčasností, keď sa veľmi zdôrazňuje integrácia žiakov s postihnutím do normálnych škôl, by školskí psychológovia boli veľmi osožní," konštatovala Valihorová.
Keďže financie na zaplatenie školských psychológov nie sú, nahrádzajú ich pedagogicko-psychologické poradne. Tie však nedokážu problémy v školách riešiť včas a dôsledne. Popri nedostatku financií sa pod nedostatok školských psychológov "podpisuje" aj to, že niektorí riaditelia ich pôsobenie nielenže podceňujú, ale ani nepoznajú. Pritom vo väčšine krajín Európskej únie sú súčasťou škôl a ich práca má priaznivý dopad na vzťahy v nich, ako aj na dosahované výsledky žiakov a vzťahy v kolektívoch pedagógov, dodala Valihorová.