Bratislava 3. septembra (ČTK) - Séria národnostných incidentov, ktoré sa na Slovensku stali v uplynulých týždňoch, poškodí vládu Roberta Fica v zahraničí. Zhodli sa na tom analytici, ktorých oslovila ČTK. Postavenie vlády pri posudzovaní incidentov podľa nich zhoršuje aj to, že jedným z koaličných partnerov je Slovenská národná strana (SNS), ktorá sa spája s nacionalizmom.
"Vláda z incidentov vychádza do značnej miery s pošramotenou povesťou. Vtedy, keď sa žiadala jednoznačná odsudzujúca reakcia, bohužiaľ takáto reakcia neodznela," povedal ČTK politológ Grigorij Mesežnikov, podľa ktorého vláda na incidenty reagovala neskoro.
Dosiaľ najzávažnejšia udalosť sa stala v Nitre, kde dvaja neznámi nakrátko ostrihaní muži napadli po maďarsky hovoriacu študentku. Premiér Robert Fico síce incident odsúdil, zdôraznil však, že takéto prípady sa môžu stať kdekoľvek na svete.
Protislovenské nálady zaznamenali médiá v posledných týždňoch aj v Maďarsku. Na niektorých futbalových zápasoch sa objavili transparenty hanobiace Slovákov a v niektorých obciach so slovenskou menšinou boli začiernené tabule s názvom obce v slovenčine. Fyzický útok na po slovensky hovoriacich ľudí však maďarská polícia zatiaľ nezaznamenala.
Fico by sa podľa expertov mal jednoznačne postaviť proti prejavom národnostnej neznášanlivosti práve preto, že vo vláde pôsobí SNS. "Sme pod väčším drobnohľadom, hoci incidenty sa stávali aj predtým," tvrdí politológ Andrej Findor z bratislavského Ústavu európskych štúdií a medzinárodných vzťahov.
Ďalší politológ Samuel Abrahám, ktorý je riaditeľom Bratislavskej medzinárodnej školy liberálnych štúdií, je presvedčený, že účasť SNS vo vláde extrémistov povzbudila. "Myslia si, že sa im nič nestane," povedal ČTK.
Viacerí predstavitelia vlády sa však bránia a tvrdia, že Slovensko incidenty odsúdilo dostatočne. Tvrdý zákrok proti páchateľom národnostne motivovaných trestných činov sľúbil napríklad policajný prezident Ján Packa. Ten nasadil proti extrémistom špeciálne jednotky. Polícia pred týždňom zatkla troch mladíkov, ktorí deň po nitrianskom útoku vytiahli na banskobystrickom futbalovom štadióne transparent "Smrť Maďarom".
Od incidentu v Nitre sa dištancovala aj SNS, ktorá podpísala vyhlásenie odsudzujúce extrémizmus a intoleranciu.
Na národnostné incidenty reagovalo aj susedné Maďarsko. Výzva tamojšieho premiéra Ferenca Gyurcsánya, aby sa slovenská vláda od národnostných incidentov jasne dištancovala, sa však skončila slovnou prestrelkou medzi oboma vládami. Slovenská diplomacia naznačila, že Budapešť vytvára kampaň proti novej vláde.
Podľa expertov však bola reakcia Budapešti prirodzená. "Slovenská vláda by zrejme rovnako reagovala, keby došlo k fyzickej inzultácii občanov slovenskej národnosti v susedných krajinách," myslí si Mesežnikov. Súhlasil s ním aj Abrahám, hoci podľa neho mohlo Maďarsko slovenskej vláde svoj názor povedať priamo a nie prostredníctvom médií. Gyurcsány svoju výzvu Ficovi adresoval pred novinármi.
To, či by sa národnostné napätie mohlo ďalej zostrovať, si politológovia netrúfajú predpovedať. Nezhodujú sa ani na tom, či by niektorej politickej strane mohla zostrená situácia priniesť zvýšenie preferencií. Kým podľa Abraháma by opozičná Strana maďarskej koalície po incidentoch mohla získať sympatie aj slovenských voličov, podľa Findora zo situácie môže naopak ťažiť SNS.
"Ján Slota (predseda SNS) sedí so založenými rukami a nemusí nič robiť. Jemu sa sama robí politika, mobilizujú sa voliči a nestojí ho to nič," povedal.
Ján Filip grm