Bratislava 3. septembra (ČTK) - Niektoré slovenské školy majú naďalej ťažkosti s vyučovaním náboženstva a etickej výchovy. Chýbajú kvalifikovaní pedagógovia a učebnice a predmety komplikujú aj tvorbu rozvrhu hodín, povedali ČTK viacerí riaditelia škôl. Výučbu náboženstva a etickej výchovy presadil predchádzajúci minister školstva Martin Fronc. Od tohto školského roka si jeden z týchto predmetov musia vybrať aj tretiaci a štvrtáci.
"Keďže predmety sa musia učiť v dvoch oddelených skupinách, v rozvrhu nám pribudne šiesta vyučovacia hodina," povedala učiteľka Jana Sedliaková z malotriednej školy v Mýte pod Ďumbierom neďaleko Brezna. Šesť hodín v jeden deň je podľa nej pre deti na prvom stupni základných škôl značná záťaž.
V malotriednej škole v Novej Bašte pri maďarsko-slovenských hraniciach neďaleko Fiľakova učí náboženstvo vychovávateľka. "Pán farár učiť odmietol," vysvetlil dôvod riaditeľ školy Peter Agócs. "Duchovnému z inej obce sa pre jednu vyučovaciu hodinu dochádzať neoplatí," dodal.
Učebnice etickej výchovy zas chýbajú riaditeľovi školy v Jastrabej pri Žiari nad Hronom Jozefovi Kráľovi. "Ku knihám sa vždy dostaneme s ročným oneskorením. Tento rok majú dostať knihy druháci, hoci učiť sa budú už aj tretiaci a štvrtáci," povedal Kráľ.
Jednu hodinu náboženstva alebo etiky presadil na školách od školského roka 2004/2005 bývalý minister Martin Fronc, ktorého nominovalo Kresťanskodemokratické hnutie. Kritici tohto kroku Froncovi vyčítali práve to, že na predmet etiky chýbajú učebnice a že malým školám bude novinka komplikovať výučbu. Škola totiž musí nájsť na predmet vyučujúceho bez ohľadu na to, či sa naň prihlási 30 žiakov alebo jedno dieťa.
Súčasný minister školstva Ján Mikolaj zo Slovenskej národnej strany neplánuje zatiaľ tento povinne voliteľný predmet zrušiť. "Mal by ubehnúť aspoň päťročný cyklus výučby, ktorý vyhodnotíme a na základe toho veci opäť posúdime," povedal ČTK krátko po nástupe do funkcie.
Na deti, ktoré sa od pondelka vracajú po letných prázdninách do školských lavíc, čakajú podľa ministra školstva aj niektoré ďalšie novinky. Mikolaj už napríklad avizoval, že chce zmeniť systém vzdelávacích poukazov. Tie majú hodnotu 800 korún a ich prostredníctvom boli platené záujmové krúžky. Nový minister školstva povedal, že by ich mal nahradiť grantový systém, bližšie podrobnosti neuviedol.
Po dvoch rokoch sa bude opäť meniť aj maturita. Gymnazisti už nebudú musieť maturovať z piatich predmetov, každý maturant však bude musieť absolvovať externú centrálne vyhodnocovanú skúšku zo slovenského jazyka. Tento školský rok sa však známka ešte nebude započítavať, pretože ide o takzvanú generálnu skúšku, ktorá má novinku otestovať.
Miroslav Grman fil