SME

Ministerstvo chce zmeniť financovanie neštátnych škôl

Bratislava 4. septembra (ČTK) - Ministerstvo školstva chce zmeniť spôsob financovania súkromných a cirkevných základných umeleckých škôl (ZUŠ), materských škôl a ďalších školských zariadení. Tie by rovnako ...

Bratislava 4. septembra (ČTK) - Ministerstvo školstva chce zmeniť spôsob financovania súkromných a cirkevných základných umeleckých škôl (ZUŠ), materských škôl a ďalších školských zariadení. Vlani im totiž muselo zo svojho rozpočtu zaplatiť o asi 72 miliónov korún viac než plánovalo. Ministerstvo to uviedlo na svojej internetovej stránke. Po novom by mali neštátne školské zariadenia platiť obce, mestá a samosprávne kraje. Takto v súčasnosti už fungujú napríklad štátne ZUŠ.

Zvýšené náklady ministerstva spôsobil nárast počtu súkromných a cirkevných škol. Tie podľa ministerstva vznikali vo viacerých prípadoch po tom, ako sa zrušili štátne školy. To je vraj pre samosprávu výhodné, pretože napriek nižšiemu počtu škôl neprichádza o pridelené peniaze. "Je to pravda. Ale my sme na tento stav upozorňovali už pri tvorbe zákonov, ktoré priniesli súčasný spôsob financovania," povedal ČTK podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Turčány.

SkryťVypnúť reklamu

Obce a mestá sa tomu, aby boli cez ich rozpočty financované aj cirkevné a súkromné školy, podľa neho nebránia. "Podmienkou však je, aby sme na to dostali aj finančné prostriedky," dodal. Vlani štát zaplatil neštátnym školám a školským zariadeniam 537 miliónov korún.

Proti zmene je poslanec za Kresťanskodemokratické hnutie a bývalý minister školstva Martin Fronc. "Zaviedli sme to preto, aby obce a samosprávne kraje neuprednostňovali štátne školy na úkor neštátnych," povedal ČTK. To sa podľa neho môže stať, ak budú rozhodovať o peniazoch určených pre súkromné a cirkevné školy.

Ministerstvo preto navrhuje podmienku, aby samosprávy boli povinné zaplatiť neštátnym školám minimálne 85 percent z výnosu z podielových daní vyhradeného na tento účel. Znamenalo by to, že neštátne základné umelecké školy by mali získať minimálne 9860 korún na žiaka pri skupinovej forme vyučovania. V súčasnosti dostávajú od 8946 do 9328 korún ročne, zatiaľ čo štátne 9568 Sk.

SkryťVypnúť reklamu

Vlani vzniklo viac než 50 súkromných a cirkevných školských zariadení - najmä materských škôl, centier voľného času a jazykových škôl. Naopak, napríklad samosprávne kraje viac škôl zrušili, než založili nové.

Minister školstva Ján Mikolaj už avizoval, že by chcel zmeniť aj systém financovania základných a stredných škôl. Tie patria v súčasnosti, s výnimkou cirkevných a súkromných, pod takzvané prenesené kompetencie obcí a samosprávnych krajov. Peniaze na ne poskytuje ministerstvo školstva cez krajské školské úrady, ročne ide o viac ako 30 miliárd korún.

Po novom by aj tieto školy mali byť financované z podielových daní samospráv, povedal nedávno Mikolaj. Svoj návrh zdôvodňoval tým, že zmena by vytvárala väčší tlak na samosprávu, aby rušila malé a neefektívne školy. Dnes pri otvorení školského roka v Žiline však vyhlásil, že je proti ďalšiemu rušeniu škôl.

SkryťVypnúť reklamu

grm boa

Aktualizované 12:45

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 86 526
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 603
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 323
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 313
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 385
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 225
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 458
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu