Bratislava 4. septembra (ČTK) - Zástupcovia politických strán sa zatiaľ nedohodli na texte spoločného vyhlásenia proti extrémizmu, ktoré by mal schváliť parlament. Po tom, ako minulý týždeň nezískala politickú podporu deklarácia z dielne opozičnej Strany maďarskej koalície, prišiel s novým návrhom predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD). O jeho iniciatíve budú ešte v utorok rokovať šéfovia poslaneckých klubov, povedal dnes Paška. Výhrady voči návrhu deklarácie mali opozičné KDH aj SDKÚ-DS.
"Bol by som rád, aby prijatie akéhokoľvek postoja bolo výrazom širokej politickej dohody," povedal Paška. Postoje strán sú však podľa neho zatiaľ rozdielne.
Spoločné vyhlásenie by malo nasledovať po sérii národnostných incidentov na Slovensku i v Maďarsku.
Vyhlásenie pripravené koalíciou pravdepodobne nepodporí najsilnejšia opozičná strana SDKÚ-DS expremiéra Mikuláša Dzurindu. "Som presvedčený, že žiadna deklarácia a žiadne vyhlásenia nemôžu nahradiť principálny postoj ústavných činiteľov," povedal Dzurinda. Vyhlásenie by podľa neho mala prijať vláda ako výkonný orgán; zo strany parlamentu by to bolo podľa neho kontraproduktívne.
SDKÚ-DS bola aj minulý týždeň proti prijatiu deklarácie z dielne SMK. Dzurinda vtedy tvrdil, že prijatie predloženého textu by mohlo byť zámienkou na vytvorenie monitorovacej skupiny Európskeho parlamentu. Všetky parlamentné strany však minulý týždeň prijali spoločné krátke vyhlásenie, v ktorom odmietli národnostnú neznášanlivosť a extrémizmus a vyjadrili znepokojenie nad situáciou v národnostných vzťahoch.
Výhrady voči deklarácii mali dnes aj kresťanskí demokrati (KDH). "Neodmietli sme to zásadne," povedala predsedníčka poslaneckého klubu KDH Mária Sabolová. Deklarácia by podľa nej mala byť stručnejšia ako navrhovaný text.
Ostatné politické strany vrátane SNS podľa predsedu jej poslaneckého klubu Rafaela Rafaja vyhlásenie podporujú.
Viaceré incidenty extrémistov na Slovensku i v Maďarsku vyvolali slovné prestrelky medzi predstaviteľmi obidvoch krajín. Najvážnejší protimaďarský incident sa stal v Nitre, kde dvaja nakrátko vystrihaní zatiaľ neznámi muži pred niekoľkými dňami napadli po maďarsky hovoriacu študentku.
Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) o postupe vyšetrovania informoval parlamentný výbor pre obranu a bezpečnosť. Prípad je podľa ministra komplikovaný, pretože sa v ňom spája rasovo motivovaný trestný čin a klasické lúpežné prepadnutie. "Myslím, že vyšetrovatelia robia naozaj všetko. Je na to nasadené obrovské množstvo ľudí," povedal Kaliňák.