Bratislava 4. septembra (TASR) - Za incidentmi voči občanom maďarskej národnosti na Slovensku stoja podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka predovšetkým mladí výrastkovia, nejde o úmyselné konanie extrémistických skupín.
Dokazuje to viacero faktov, napríklad nízky vek páchateľov trestných činov a rovnako aj skutočnosť, že tieto trestné činy vykazujú logické chyby, informoval dnes Kaliňák členov brannobezpečnostného výboru parlamentu. V súvislosti s nitrianskym prepadnutím študentky maďarskej národnosti konštatoval, že extrémistami organizované rasovo motivované útoky sa zvyčajne nespájajú s majetkovým motívom. Keďže študentku aj okradli, Kaliňák predpokladá, že nešlo o organizovaný čin extrémistickej skupiny a jeho pripravenosť bola malá. Polícia pri vyšetrovaní útoku už preverila 110 osôb, z toho deväť predviedla a ďalších sedem ľudí môže mať spojitosť s prípadom. Kvôli nízkemu veku sú zasa vo väzbe iba dvaja z troch aktérov incidentu na banskobystrickom futbalovom štadióne, kde rozvinuli transparent s nápisom Smrť Maďarom.
Kaliňák zároveň poslancov vyzval, aby politici prispievali k upokojeniu situácie, nie k jej vyhrocovaniu a zneužívaniu. Zdôraznil, že treba citlivo rozlišovať medzi prejavmi extrémizmu a prejavmi hlúposti. Za takýto označil prípad v Sládkovičove, kde podľa neho išlo o klasické výtržníctvo, z ktorého sa urobil rasovo motivovaný útok, čo však zbytočne stupňuje napätie.
Kvôli lepšej spolupráci chce minister vnútra zriadiť "horúcu komunikačnú linku" medzi slovenskou a maďarskou políciou, ktorá by slúžila na výmenu potrebných informácií. Kaliňák zdôraznil, že polícia tvrdo zakročí proti akýmkoľvek prejavom extrémizmu, personálne sa posilní samostatný útvar boja proti extrémizmu.
Predseda SMK Béla Bugár si nemyslí, že by médiá informovaním o incidentoch prispievali k vytváraniu napätia. Podľa neho konajú dobre, napríklad on cez médiá vyzval maďarské extrémistické Mládežnícke hnutie 64 žúp, aby nešlo protestovať do Bratislavy, keďže problémy vo vzťahu k maďarskej menšine na Slovensku chce SMK riešiť samo. Bugár ocenil prácu slovenskej polície, vágnosť zákonov však podľa neho existuje na jednej aj druhej strane. V Maďarsku ide o liberálny prístup k slobode prejavu, na Slovensku sa zasa môžu rasovo motivované útoky, napríklad bitka kvôli rozprávaniu v maďarčine, kvalifikovať inak, pokiaľ útočník priamo nekonkretizuje rasový motív svojho činu. Niektorí ľudia sa podľa neho útoky boja nahlásiť na polícii, v takom prípade ich môžu ohlásiť napríklad pobočkám SMK.
Razantný postup polície ocenil poslanec za SDKÚ Juraj Liška.
Aktualizované 16:40