Bratislava 4. septembra (ČTK) - Dotáciu od štátu na vysokorýchlostné pripojenie internetu budú môcť zrejme získať všetci občania. Povedal to dnes vládny splnomocnenec pre informatizáciu spoločnosti Miroslav Kukučka. Doteraz sa o podporu v rámci vládneho projektu Internet pre vzdelanie mohli uchádzať len mladí ľudia od 15 do 25 rokov. Podmienky na udelenie dotácie by sa mohli podľa Kukučku zmeniť od októbra.
"Ukazuje sa na počte žiadostí, že aj veľmi veľa seniorov, to znamená ľudí, ktorí sú už mimo pracovného veku, má veľký záujem o tento projekt," povedal Kukučka. Podľa splnomocnenca by po zmene pravidiel mohol počet žiadostí o rýchly internet ešte výrazne narásť.
Projekt podpory rýchleho internetu presadila začiatkom tohto roka bývalá vláda Mikuláša Dzurindu. Na pripojenie širokopásmového internetu mohli mladí ľudia získať dotáciu 6016 korún. Štyristo korún z toho bola priama jednorázová dotácia, o ďalších 234 korún sa každý mesiac počas dvoch rokov zníži cena pripojenia. Podmienkou však je, aby sa cena za pripojenie pohybovala v pásme 260 až 734 korún za mesiac a rýchlosť pripojenia bola minimálne 512 kilobitov za sekundu. Na projekt je vyhradených 240 miliónov korún.
Vekový limit na získanie dotácie presadili ministerstvá financií a dopravy ešte v minulom volebnom období. Strana Smer-sociálna demokracia, ktorá je dnes vo vláde, to vtedy kritizovala.
Dotáciu môže získať maximálne 40.000 žiadateľov, pričom podľa Kukučku k 28. augustu zaznamenali 23.542 žiadostí. Uchádzači si musia podať žiadosť do konca roka. Ak nebude žiadostí dostatok, peniaze sa vrátia do štátneho rozpočtu. Na každý z ôsmich slovenských krajov je vyhradený maximálny počet 5000 žiadostí.
Vláda chcela projektom docieliť, aby internet používalo viac obyvateľov Slovenska. Podľa augustového prieskumu TNS internet aktívne využíva viac ako tretina Slovákov, zároveň však približne 50 percent obyvateľov nevyužilo internet nikdy. Percento používateľov internetu je podľa prieskumov na Slovensku približne rovnaké ako v susednom Česku. V porovnaní so škandinávskymi krajinami však Slovensko zaostáva.
fil dia