KOŠICE 4. septembra (SITA) - Pri príležitosti storočnice lietania v Košiciach sa uskutoční 7. a 8. septembra medzinárodná vedecká konferencia Nové trendy rozvoja letectva, ktorú organizujú Letecká fakulta Technickej univerzity Košice (TUKE) v spolupráci so Slovenským leteckým inštitútom (SLI). Ako dnes na tlačovej besede informovali dekan leteckej fakulty František Olejník a riaditeľ SLI Rudolf Slávka, na konferencii sa zúčastní 150 odborníkov, z ktorých je 80 zo zahraničia. Cieľom je prezentovať trendy v oblasti letectva, vymeniť si skúsenosti a poznatky, získať nové kontakty. Účastníci konferencie budú rokovať v šiestich odborných sekciách zameraných tak na vojenské ako aj civilné letectvo.
Súčasťou konferencie bude slávnostný večer v Štátnom divadle pri príležitosti Storočnice lietania v Košiciach, na ktorom udelia Plaketu primátora Košíc, 25 osobností získa Plaketu leteckej fakulty TUKE a ocenenie získa aj šesť kolektívov.
Letecká fakulta TUKE je pokračovateľkou bohatej leteckej tradície v Košiciach, ktorá siaha až do čias Rakúsko-Uhorska. Ako novinárov informoval predseda košickej pobočky Slovenského leteckého zväzu Ladislav Virág, prvé motorové lietadlo v Rakúsko-Uhorsku zostrojil v roku 1906 košický rodák Sándor Svachulay. Motorové lietadlá sa v Košiciach objavili už v roku 1910 na prvom leteckom dni. Z pohľadu aviatiky bol pre Košice významný rok 1918 a vznik ČSR, kedy tu v rámci tretej pešej divízie vznikol letecký oddiel. O rok neskôr už mali Košice letisko. „Dodnes sa zachovali niektoré pôvodné stavby, ktoré nemajú obdobu a treba ich zachrániť,“ povedal Virág. Dodal, že už v roku 1924 vznikla prvá pravidelná letecká linka Košice – Bratislava. Po druhej svetovej vojne sa začalo budovať nové letisko, ktoré existuje dodnes. V roku 1959 vzniklo v Košiciach letecké učilište a na jeho báze v roku 1973 Vysoká vojenská letecká škola SNP, ktorú v roku 1996 premenovali na Vojenskú leteckú akadémiu M. R. Štefánika (VLA), ktorú zrušili v roku 2004. Na jej báze vznikla letecká fakulta TUKE. Ako uviedol Olejník, zrušenie VLA považuje za hrubú politickú chybu. Podľa jeho vyjadrenia košická letecká fakulta má dobrú perspektívu. „Aj teraz je o štúdium u nás veľký záujem nielen zo strany domácich, ale aj zahraničných študentov. Na leteckej fakulte stále existuje vyspelá báza – personálna, priestorová a technická pre prípravu študentov tak pre civilný, ako aj vojenský sektor. Máme nielen naše, ale aj európske akreditácie na prípravu obslužného a pozemného leteckého personálu. Teraz sa usilujeme o európsku akreditáciu pre výcvik pilotov,“ povedal Olejník. Dodal, že vo februári chcú otvoriť školu aj pre zahraničných študentov.