Bratislava 5. septembra (ČTK) - Slovenský minister zahraničných vecí Ján Kubiš a maďarská šéfka diplomacie Kinga Gönczová zatiaľ neprijmú spoločnú deklaráciu o vzájomných vzťahoch. Ministri to povedali po rokovaní v Bratislave. Ešte koncom minulého týždňa Gönczová a Kubiš pritom vyhlásili, že takúto deklaráciu chcú pripraviť. Na ďalšej deklarácii, ktorá by odsúdila extrémizmus, sa dnes nepodarilo dohodnúť ani parlamentným politickým stranám.
Kubiš novinárom povedal, že sa k slovensko-maďarským vzťahom, extrémizmu aj národnostným incidentom vyjadrovali v poslednom čase viackrát, preto podľa neho zatiaľ nie je deklarácia potrebná. "Rozhodli sme sa, že možno sa dnes nebudeme ponáhľať s nejakou spoločnou deklaráciou. Naše stanoviská sú zrejmé," povedal Kubiš. Obaja ministri v minulosti viackrát odsúdili extrémizmus a napätie.
Maďarská ministerka sa ku Kubišovi pridala a upozornila, že deklaráciu pripravuje aj slovenský parlament a vicepremiér Dušan Čaplovič. "Ja som nadhodila otázku, aby sme neprijali príliš mnoho deklarácií," povedala.
Slovenské parlamentné strany sa zatiaľ nezhodli na inej deklarácii, ktorú navrhol predseda parlamentu Pavol Paška z vládneho Smeru-sociálna demokracia. Text kritizovala najmä opozičná SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu, podľa ktorej by mala extrémizmus odsúdiť najmä vláda. Deklarácia parlamentu by vraj mohla poškodiť obraz Slovenska v zahraničí. Paška nakoniec poslancom návrh nepredložil a nechcel sa ani k rokovaniam vyjadriť.
"V dôsledku niektorých udalostí, ktoré sa udiali na Slovensku i v susednom Maďarsku cítime morálnu povinnosť odsúdiť všetky prejavy extrémizmu a rasovej neznášanlivosti," písalo sa v Paškovom návrhu vyhlásenia.
Národnostnými vzťahmi, ktoré vyvolali napätie medzi obidvoma štátmi, by sa mala 22. septembra zaoberať zmiešaná komisia pre menšinové otázky a obaja ministri očakávajú, že spoločne budú rokovať aj premiéri Robert Fico a Ferenc Gyurcsány. Podľa Gönczovej by sa to malo stať na summite Vyšehradskej štvorky v Maďarsku. "Je to na 99 percent isté," povedala.
Napätie vo vzťahoch medzi oboma krajinami sa začalo objavovať po vstupe Slovenskej národnej strany (SNS) do slovenskej vlády. Spory sa ešte vyostrili po viacerých národnostných incidentoch v oboch krajinách. Najvážnejší z nich sa stal v Nitre, kde napadli po maďarsky hovoriacu študentku.
Stretnutie potvrdilo, že obe strany majú stále rozličné názory na to, prečo napätie vzniklo. Gönczová naznačila, že obava Maďarska z účasti Slovenskej národnej strany v slovenskej vláde stále trvá, Kubiš naopak zopakoval, že proti Slovensku sa vedie diskreditačná kampaň.
"Skutočne sme toho názoru, že sú tu určité vyjadrenia politikov, ktoré môžu vyvolať tieto otázky," tvrdila maďarská ministerka, ktorá však vzápätí dodala, že si váži snahu slovenskej polície rázne postupovať proti extrémizmu.
"Sú tu snahy, trebárs jednotlivých poslancov, o internacionalizáciu záležitosti, ktoré podľa môjho názoru si musíme v prvom rade vyriešiť u nás doma," hovoril Kubiš. Gönczová však tento názor nepriamo odmietla. Nech sa tu udeje čokoľvek, stáva sa to medzinárodným, pretože sme súčasťou medzinárodného spoločenstva hodnôt Európskej únie, tvrdila.
fil boa