Bratislava 1. apríla (TASR) - Prioritou návrhov Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) nie je riešiť počet poisťovní, ale zaviesť spoločný výber zdravotného poistenia a spoločný inštitút revízneho lekárstva. Informoval o tom riaditeľ VšZP Eduard Kováč, ktorý predložil na diskusiu návrhy na zefektívnenie poisťovacieho systému. Týmto konaním reagoval na presadzovanú myšlienku ministra zdravotníctva SR Romana Kováča do konca roka 2001 zrušiť pluralitu poisťovní pri výbere základného zdravotného poistenia, pričom ostatné poisťovne by sa mohli preorientovať na výber doplnkového zdravotného poistenia a pripoistenie.
V dnešnej relácii STV O 5 minút dvanásť vysvetlil, že jeho zámerom je, aby riešenie problémov bolo čo najmenej bolestivé a najefektívnejšie. Podľa jeho názoru pri zachovaní piatich poisťovní by len niektoré činnosti mohla prevziať buď jedna poisťovňa alebo osobitný útvar na to zriadený.
Zároveň E. Kováč poukázal na to, že ak by Slovensko chcelo mať doplnkové zdravotné poistenie a pripoistenie, nebolo by realizovateľné v praxi bezodkladne. Podľa neho najskôr musí dôjsť ku kumulácii zdrojov. Takýto systém zvyčajne začne fungovať po 2 až 5 rokoch, závisí to od jeho pripravenosti.
Pluralita poisťovní má podľa ministra zdravotníctva SR Romana Kováča vtedy zmysel, ak je o čo súťažiť. Avšak štát prostredníctvom zákonov určuje výšku prostriedkov na výber od občanov, ustanovuje komu a koľko treba vyplatiť a určuje tiež prerozdeľovací mechanizmus - teda niet o čo súťažiť.
Minister vysvetlil, že v súkromných zdravotných poisťovniach sú prevádzkové náklady na poistenca zhruba dvojnásobné než vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni.
Poslanec NR SR a člen parlamentného výboru pre zdravotníctvo Štefan Zelník zastáva názor, že pre Slovensko bolo priskoro, keď sa začínalo s uvádzaním plurality poisťovní do života, avšak dnes ju rušiť, by bolo krokom späť. Z chybu legislatívy označil, že štát nevytvoril podmienky pre konkurenciu poisťovní.
*za som