BRATISLAVA 6. septembra (SITA) - Obmedzenie exekúcií štátnych zdravotníckych zariadení je podľa poslanca SMK Tibora Bastrnáka nesystémové a účelové. Vyhlásil to v Národnej rade SR počas rozpravy k návrhu novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Bastrnák kritizoval opätovné zavedenie ochrany zdravotníckych zariadení pred exekúciami, ktoré podľa neho znamená návrat zdravotníctva do minulosti.
Poslanec ĽS-HZDS Milan Urbáni dal za pravdu Bastrnákovi v tom, že novela je nesystémová a účelová. Hoci Urbáni nesúhlasí s nadštandardnou ochranou zdravotníckych zariadení, zároveň však avizoval, že bude hlasovať za schválenie novely. "Dúfam, že je to posledný raz," komentoval Urbáni.
Zástupca SDKÚ-DS Viliam Novotný upozornil, že návrh je diskriminačný, pretože spod exekúcie majú byť vyňaté iba štátne zdravotnícke zariadenia, neziskové organizácie a mestské či obecné nemocnice. Exekvovať sa tak naďalej budú môcť súkromné nemocnice, ambulancie, ale aj zdravotnícke zariadenia, ktoré vlastní mesto, ale dalo ich do prenájmu. Podľa Novotného tak štátne nemocnice nebudú nútené hospodáriť efektívne a spustí sa lavína zadlžovania.
Exministerka spravodlivosti a poslankyňa SDKÚ-DS Lucia Žitňanská označila návrh za protiústavný. Ako pripomenula, Ústavný súd SR už rozhodol, že veritelia nesmú byť obmedzovaní vo svojom práve na exekúcie. Ústave podľa Žitňanskej odporuje aj zvýhodnenie štátnych nemocníc pred súkromnými zdravotníckymi zariadeniami. Podľa nej by sa problém exekvovaných nemocníc mal riešiť inak, nie takouto plošnou nesystémovou formou. Žitňanská preto podala návrh, aby sa parlament týmto návrhom už viac nezaoberal.
Predkladateľ návrhu, poslanec Miroslav Chovanec (Smer-SD), na záver rozpravy poslancom povedal, že celé zdravotníctvo na Slovensku nefunguje tak, ako má. Zmenu podľa neho neznamenala ani zdravotnícka reforma predchádzajúcej vlády. "Nevykonali ste žiadne reštrukturalizačné zmeny," vytkol poslancom opozície Chovanec. Podľa neho terajšia vláda má mandát na to, aby zmeny v zdravotníctve vykonala. Ako Chovanec dodal, štátne nemocnice bežne prijímajú prípady hospitalizácie, ktoré súkromné zariadenia odmietajú. Ide predovšetkým o prípady finančne náročnej liečby.
nr;me;dn