BRATISLAVA 6. septembra (SITA) - Prokuratúra sa dokázala dostatočne rýchlo prispôsobiť zmenám v trestných kódexoch, ktoré začali platiť od januára tohto roku, konštatoval dnes generálny prokurátor Dobroslav Trnka. Prokurátori to dokázali napriek mnohým počiatočným obavám, ktoré mal i samotný šéf prokuratúry. Trnka zároveň pred plénom Národnej rady (NR) SR uviedol, že počas deviatich mesiacov existencie nových kódexov v praxi sa ukázali ich mnohé aplikačné problémy. Aj preto chce generálny prokurátor spoločne s ministrom spravodlivosti Štefanom Harabinom predložiť parlamentu ich novely. Podľa Trnku sa tak stane ešte do konca tohto roka. V súvislosti s prácou predchádzajúceho parlamentu generálny prokurátor poznamenal, že v uplynulom roku podal deväť podnetov na ústavný súd o nesúlade niektorých zákonov s ústavou. Toto číslo podľa neho odráža kvalitu rozhodovania predchádzajúceho parlamentu.
Poslancov o tom informoval v rámci vystúpenia so Správou o činnosti prokuratúry SR za uplynulý rok. Pred poslancami zdôraznil, že prokurátori pracujú s vypätím síl. Zopakoval, že napriek mnohým žiadostiam neboli stavy prokuratúry navýšené, a preto požiadal poslancov, aby uznesením požiadali vládu, aby venovala väčšiu pozornosť personálnemu a materiálnemu zabezpečeniu prokuratúry. Exminister spravodlivosti, súčasný minister spravodlivosti Daniel Lipšic s touto žiadosťou čiastočne súhlasí. Aktuálnejšie je však podľa neho zväčšenie administratívneho aparátu prokuratúry ako zvýšeniu počtu prokurátorov. Parlament napriek tejto výhrade prijal aj uznesenie, v ktorom vláde uložil zvýšiť počty systematizovaných miest prokurátorov o dvoch a štátnych zamestnancov o jedného na každej prokuratúre v SR. Má ísť pritom o systematizáciu plánovanú na budúci rok.
Lipšic ocenil predovšetkým časť, ktorú generálny prokurátor venoval pôsobeniu Úradu špeciálneho prokurátora. Tá si splnila úlohy, ktoré mala. V uplynulom roku stíhala špeciálna prokuratúra 637 osôb, ktoré spáchali 786 trestných činov. Odsúdení boli pritom v minulom roku 36 obžalovaní. Najviac páchateľov bolo stíhaných pre trestné činy korupcie, a to 109 osôb, pričom na 76 z nich bola do konca roka 2005 podaná aj obžaloba. Pre trestné činy charakteru organizovaného zločinu bolo stíhaných 225 osôb, pričom išlo najmä o trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a teroristickej skupiny, pre ktorý bolo obvinených 161 páchateľov.
Podľa prednesenej správy počet trestných činov, ktoré prokuratúra v uplynulom roku stíhala, mierne poklesol. Kým v roku 2004 viedla prokuratúra 139 384 trestných konaní, vlani to bolo o takmer 4 000 menej. V roku 2005 skončila prokuratúra trestné stíhanie 64 451 osôb, čo je oproti predchádzajúcemu roku nárast o vyše 15 percent. Podobne v predchádzajúcom období aj v roku 2005 zaznamenali najvyšší počet stíhaných osôb v Košickom kraji (13 083), nasleduje Banskobystrický (9 423) a Prešovský kraj (9 190). Najmenej ľudí stíhali v obvode Krajskej prokuratúry v Trenčíne (4 720) a Krajskej prokuratúry v Trnave (6 423). Všetky trestne stíhané osoby v roku 2005 spáchali celkovo 77 165 trestných činov.
Väzobne stíhaných bolo v minulom roku 5 065 osôb, čo je oproti roku 2004 pokles o 616 osôb. Na páchaní trestnej činnosti sa naďalej výraznou mierou podieľajú recidivisti. Zo štatistických údajov vyplýva, že v roku 2005 počet obžalovaných recidivistov vzrástol. V roku 2005 ich bolo trestne stíhaných 15 807, čo je o vyše 16,2 percenta viac ako v roku 2004. Mierne vrástol aj počet trestne stíhaných obzvlášť nebezpečných recidivistov. V roku 2005 bolo obžalovaných 107 takýchto recidivistov, v roku 2004 ich bolo len 94.
ve;pr;nr