BRATISLAVA 6. septembra (SITA) - SDKÚ-DS ani tak nevadia výroku lídra národniarov Jána Slotu, ale vadí jej jedna podstatná vec, a to, že SNS je vo vláde. Týmito slovami reagovala na vystúpenie podpredsedu SDKÚ-DS Eduarda Kukana k vyhláseniu NR SR proti prejavom extrémizmu a neznášanlivosti podpredsedníčka SNS Anna Belousovová. Postoj SDKÚ-DS, ktorá ako jediná z parlamentných strán tento dokument nepodporila, vyvolal kritiku viacerých poslancov, a nielen národniarov. Ich sa dotkla najmä tá časť, v ktorej SDKÚ-DS obviňuje zo vzniku súčasného napätia aj predsedu SNS Jána Slotu.
Belousovová vyhlásila, že SDKÚ-DS tu osem rokov zbedačovala krajinu a teraz ju ide v zahraničí poškodzovať. Ako dodala, verí, že Pán Boh drží ochrannú ruku nad Slovenskom a SDKÚ-DS sa do vlády už nevráti. „Nejde vám o ochranu národnoštátnych záujmov, ale ide vám o to, aby ste mohli vládnuť,“ konštatovala Belousovová, ktorá zároveň odkázala predsedovi SDKÚ-DS Mikulášovi Dzurindovi, že sa „môže aj obmotať trikolórou a štyri roky behať po celom Slovensku a aj tak nikdy nebude vlastencom.“ K svojej podpredsedníčke sa pridal aj poslanec SNS Emil Vestenický, ktorý však skôr ľutuje Kukana. Ako dodal, váži si ho, ale je zhrozený faktom, "koľko jedu dokáže vložiť profesionálny diplomat, ak sa mu do cesty postaví pravda." Podľa neho sa zdá, že "obviňovanie je bežná prax a seriózna analýza skutočného poznávania praxe je zriedkavosťou." SDKÚ poslanec vytkol, že cieľom, ktoré sleduje, prispôsobuje fakty.
Postoj SDKÚ-DS spochybnil aj poslanec KDH František Mikloško, ktorý sa zameral na pasáž o význame dnešného vyhlásenia proti extrémizmu. SDKÚ-DS sa totiž pýta, akú cenu má vyhlásenie proti extrémizmu schválené politikmi, ktorých správanie a výroky extrémizmus podnecujú. „Toto vyhlásenie ich bude zaväzovať a v tom je jeho veľký význam,“ odpovedal Mikloško.
Kukan akúkoľvek kritiku odmietol. Zdôraznil, že schvaľovanie vyhlásenia bolo zaradené do programu 4. schôdze parlamentu politickou silou, a to nie je správne. Konštatoval, že ostatné kluby ho presadili, hoci vedeli, že SDKÚ-DS s jeho znením nesúhlasí. Zároveň zdôraznil, že je škoda, ak takéto dôležité vyhlásenie plénum prijíma a v rokovacej sále nie je prítomný predseda SNS Slota. Ostatní poslanci ho však upozornili, že rovnako chýba aj jeho stranícky šéf Mikuláš Dzurinda.
S emotívnym vystúpením reagoval na politickú prestrelku k vyhláseniu jeho autor, predseda parlamentu Pavol Paška. Ako dodal, prekvapuje ho, že takúto prestrelku vyvolala strana, ktorá „mala roky plné ústa hodnôt a demokracie.“ Rovnako vytkol SDKÚ-DS, že jej nejde o štátnopolitický záujem, pretože inak by jej europoslanci nezneisťovali medzinárodnú scénu ešte skôr ako sa niečo stane. Na záver Paška skonštatoval, že je síce v politike krátko, ale „nechcem sa dožiť stavu, keď si budem myslieť, že som jediný, kto má patent na rozum a že som jediný, ktorý môže o hodnotách rozprávať, ale nie ich žiť a ctiť a že som jediný, ktorý môžem zneužívať mechanizmy na ktoré som bol naučený, keď som náhodou disponoval mocou, ako aj potom, čo som legitímnym spôsobom o ňu prišiel.“
Vyhlásenie NR SR proti prejavom extrémizmu a neznášanlivosti podporilo 112 zo 140 prítomných poslancov, proti nebol nikto a hlasovania sa zdržalo 28 zákonodarcov. Okrem prítomných poslancov SDKÚ-DS sa zdržal aj poslanec KDH Daniel Lipšic.
Po hlasovaní prerušil predsedajúci schôdze rokovanie do štvrtka rána.
Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu.
ve;pr;mt