BRATISLAVA 6. septembra (SITA) - Pripravovaná novela smernice Európskej únie (EÚ) o pracovnom čase, ktorá je v súčasnosti najaktuálnejšou témou v oblasti práce a zamestnanosti v EÚ ako aj nová smernica o prenositeľnosti dôchodkových práv, bola témou stretnutia ministerky práce, sociálnych vecí a rodiny Viery Tomanovej s nemeckým vicekancelárom a zároveň ministrom práce a sociálnych vecí Franzom Münteferingom. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa rezortu práce a sociálnych vecí Oľga Škorecová. Tomanová sa so svojim rezortným partnerom stretla v rámci prvej spoločnej konferencie ministrov práce a zamestnanosti EÚ a ázijských krajín (ASEM), ktorá sa v Postupime pri Berlíne konala od 3. do 5. septembra pod názvom Viac lepších pracovných miest – spolupráca pri posilňovaní sociálnej dimenzie globalizácie. Nemecká delegácia sa zaujímala o súčasnú sociálnu situáciu na Slovensku a plán práce vlády. Obe strany sa dohodli na ďalšom oboznamovaní sa so svojimi postojmi na expertnej úrovni.
Slovenská reprezentácia na konferencii absolvovala viacero stretnutí. Na žiadosť eurokomisára pre zamestnanosť, sociálne veci a rovnosť príležitostí Vladimíra Špidlu sa uskutočnilo spoločné rokovanie so slovenskou ministerkou práce. Spolu diskutovali najmä o zlepšení čerpania štrukturálnych fondov, zvlášť Európskeho sociálneho fondu. Európska komisia má tiež záujem riešiť problematiku integrácie Rómov na Slovensku a v Európe. Chce pritom využiť aj nové iniciatívy, ktoré v tejto oblasti vyvíja EÚ. Európska komisia chce tiež riešiť patovú situáciu súvisiacu so smernicou o pracovnom čase, konštatovala ďalej Škorecová. Väčšina štátov totiž v tomto smere porušuje platnú európsku legislatívu a EK voči nim môže konať. "Slovensko v súčasnosti zastáva pozíciu, ktorá je prijateľná pre celoeurópske prijatie tejto dôležitej novely", čo V. Špidla prijal pozitívne, uviedla hovorkyňa rezortu sociálnych vecí. Zmenený postoj Slovenska k otázke výnimiek z pracovného času tak vytvára možnosť pre dosiahnutie dohody krajín EÚ. K tejto otázke bude, podľa Škorecovej, zrejme v krátkom čase zvolaná mimoriadna rada EÚ. Slovenská strana tiež V. Špidlovi pripomenula záujem o získanie sídla európskeho centra pre rodovú rovnosť na
Zúčastnení ministri práce a zamestnanosti navrhli pokračovať v euro-ázijských konzultáciách. Hostiteľom ďalšej schôdzky ministrov práce a zamestnanosti v rámci ASEM bude v roku 2008 Indonézia.