Namiesto neho musel preto na otázky prevažne opozičných zákonodarcov odpovedať vicepremiér Dušan Čaplovič.
Prvá otázka na neprítomného šéfa kabinetu smerovala od exministra školstva Martina Fronca (KDH), ktorého zaujal najmä cieľ vlády zrušiť krajské školské úrady (KŠÚ). Bývalý šéf rezortu kritizuje, že sa štát chce vzdať jednej zo svojich kompetencií a zbavuje sa zodpovednosti za školu. Ako konštatoval, prekvapuje ho, že s takouto iniciatívou vychádza práve Smer-SD, ktorý je stranou ľavicového typu. KŠÚ najskôr pravdepodobne prídu o kompetenciu „distributéra peňazí“. Práve cez ne totiž smerujú peniaze z rezortu na školy. Čaplovič však zdôraznil, že úrady by nemali byť vnímané len v tomto svetle. Vicepremiér by bol rád, ak by peniaze nechodili na školy cez úrady, ale z ministerstva by mali smerovať priamo k zriaďovateľom. Ešte lepšie by bolo, ak by išli priamo na školy. „Ale to je len hudba budúcnosti,“ dodal.
Viacerí poslanci za SMK sa pýtali ministra dopravy Ľubomíra Vážneho na stav výstavby cestnej komunikácie Košice Miskolc a na obchvaty obcí Tornaľa, Figa, Ožďany a Žiar nad Hronom. Vážny ich svojou precíznou odpoveďou prekvapil, čo ocenil jeden z pýtajúcich sa, poslanec László Köteles. V súvislosti s otázkou o budúcnosti horského priechodu Soroška minister prisľúbil, že vláda uvažuje o jeho výstavbe. Najskôr sa musia dokončiť plánované etapy komunikácií R1 a R2. S výstavbou Sorošky by sa tak malo začať po roku 2010. Do konca tohto volebného obdobia však chce Vážny pripraviť aspoň štúdie výstavby. Ako dodal, zatiaľ sa uvažuje o dvoch variantoch - drahší počíta s výstavbou tunela a lacnejší s estakádou.
Po Hodine otázok a interpeláciách čakajú poslancov tajné voľby šéfa Ústavu pamäti národa, členov Rady STV, riaditeľa Národného bezpečnostného úradu a kandidáta na ústavného sudcu.
ve;pr;nr