Bratislava 7. septembra (TASR) - Poslanci dnes na 4. schôdzi Národnej rady SR v tajnej voľbe zvolili za riaditeľa Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) Františka Blanárika. Vedúceho Kancelárie prezidenta SR Milana Čiča však parlament v tajných voľbách nezvolil za kandidáta na sudcu Ústavného súdu SR, chýbal mu jeden hlas. Okrem toho poslanci schválili novelu zákona o sociálnom poistení a na záver schôdze zvolili päť členov Rady STV.
Blanárika, ktorý bol nominantom ĽS-HZDS a ktorého návrh na vymenovanie v stredu schválila vláda, podporilo 90 zo 140 poslancov. Proti bolo 31 zákonodarcov a 18 sa hlasovania zdržalo. V minulosti Blanárik zastával post ústredného tajomníka ĽS-HZDS, z funkcie odišiel vlani v novembri. Doteraz pôsobil ako vojenský pridelenec na veľvyslanectve v Kyjeve. Má hodnosť generálmajora.
Milana Čiča za kandidáta na ústavného sudcu podporilo zo 140 prítomných 70 zákonodarcov, 61 bolo proti a osem sa zdržalo hlasovania. Na zvolenie kandidáta je potrebná nadpolovičná väčšina prítomných poslancov.
Parlament dnes schválil novelu zákona o sociálnom poistení, ktorá reaguje na rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR. Podľa novely invalidní občania dostanú späť peniaze, o ktoré prišli pri prehodnocovaní invalidity. Až 1,7 miliardy Sk môže dosiahnuť suma doplatených invalidných dôchodkov, ktoré boli znížené alebo odňaté v súvislosti s ich prehodnotením podľa zákona o sociálnom poistení platného od 1. januára 2004.
Ingrid Fašiangovú, Martina Kákoša, Ivana Králika, Pavla Holeštiaka a Naďu Lazarovú dnes zvolili poslanci v tajnom hlasovaní za členov Rady Slovenskej televízie (STV). Holeštiaka a Lazarovú parlament zvolil v druhom kole voľby. Funkčné obdobie členov Rady STV je šesťročné, pričom obdobie im začína plynúť dňom zvolenia.
Na návrh Smeru-SD, SNS a ĽS-HZDS preložili voľbu predsedu Správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN) zo septembrovej na októbrovú schôdzu NR SR. Ešte predtým SNS stiahla svojich dvoch kandidátov Petra Bielika a Adriána Kuceka. Na post predsedu Správnej rady ÚPN pôvodne podalo prihlášky deväť kandidátov.
Poslanci dnes vzali na vedomie viacero správ. Na program štátnej politiky starostlivosti o Slovákov žijúcich v zahraničí by v budúcom roku malo ísť zo štátneho rozpočtu o 28,8 milióna korún viac ako v tomto roku. Vyplýva to zo záverov správy o štátnej politike starostlivosti o Slovákov žijúcich v zahraničí a o poskytnutej štátnej podpore Slovákom v zahraničí za rok 2005, ktorú dnes parlament zobral na vedomie.
Podľa materiálu, ktorý hodnotí spracovanie kalamity ako uspokojivé, sa do 30. júna tohto roka sa podarilo spracovať kalamitné drevo na 92 % územia, prevažne Vysokých Tatier, ktoré 19. novembra 2004 postihla veterná kalamita.
Podľa výročnej správy o činnosti a Ročnej účtovnej závierky FNM za rok 2005, ktorú dnes poslanci vzali na vedomie, FNM vlani získal dividendy z akciových spoločností v sume 16,523 miliardy Sk, čo je takmer o polovicu viac ako v roku 2004. Exportno-importná banka (EXIMBANKA) SR v roku 2005 prostredníctvom bankových a poisťovacích činností podporila export v objeme 70,222 miliardy Sk. Konštatuje sa to v ročnej správe o výsledku hospodárenia EXIMBANKY za rok 2005, ktorú dnes vzala na vedomie NR SR.