Bratislava 8. septembra (ČTK) - Každoročný plánovaný odstrel medveďov, ktoré sú chránené zákonom, je vraj zbytočný. Vôbec totiž neznižuje počet útokov problémových medveďov na človeka, povedal ČTK ochranár Juraj Lukáč z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) a poľovníci považujú odstrel asi 70 medveďov ročne naopak za nevyhnutný, pretože inak sa zvieratá údajne premnožia.
"Nie je to pravda. Odstrel medveďov sa v posledných troch rokoch znížil o viac než polovicu, ale počet napadnutí nestúpol," povedal Lukáč. Medvede podľa neho dokážu svoju populáciu regulovať aj sami, pretože pre viac jedincov nie je na Slovensku dostatok potravy ani priestoru.
Ministerstvo životného prostredia, ktoré udeľuje výnimku na odstrel medveďa, má však opačný názor. Úrad priznal, že počet útokov vôbec nestúpol a dlhodobo medvede napádajú jedného až dvoch ľudí ročne. Častejšie než v minulosti sa však stávajú kolízie áut či vlakov s medveďmi. Svedčí to podľa ministerstva o tom, že medvede sa rozšírili do oblastí, kde v minulosti neboli. "Regulačné odstrely medveďa povoľujeme prioritne v tých lokalitách, kde máme dokladované škody," povedal na dnešnej tlačovej konferencii Jozef Kramárik z MŽP.
Lukáč však tvrdí, že medvede útočia práve na miestach, kde sa často strieľajú. Príčinou je podľa neho umelý zásah do medvedej populácie. "Problémové medvede je potrebné odstreliť vždy. Musí sa to však urobiť okamžite a nie čakať na solventného poľovníka zo zahraničia, ktorý za dostrel zaplatí stotisíc korún," tvrdí Lukáč. Takýchto medveďov, ktoré buď útočia na ľudí, alebo stáda hospodárskych zvierat, je vraj menej, než desať.
Ochranári preto navrhujú, aby sa v priebehu piatich rokov postupne znižoval plánovaný počet odstrelených medveďov až na nulu a odborníci by sledovali, aký to má vplyv na ich správanie sa a počty. "Nikto totiž presne nevie, koľko medveďov na Slovensku žije. A z tohto neexistujúceho čísla sa vyčlení desať percent na odstrel a tvrdia, že to nijako neohrozí ich populáciu," vyhlásil Lukáč.
Chýbajúce údaje o počte medveďov potvrdilo aj ministerstvo životného prostredia. Známy je len odhad, že na Slovensku žije asi 800 až 850 jedincov, povedal Kramárik. Poľovníci podľa neho uvádzajú vyššie číslo - do 1200 kusov. V roku 2004 mali odborníci medvede spočítať, zabránili im v tom však veterné kalamity, dodal. Nemohli totiž vstupovať do lokalít, ktoré boli postihnuté a peniaze na projekt sa vraj minuli na odstránenie následkov veternej smršte.
Tento rok bol na Slovensku zatiaľ zastrelený len jeden medveď, pretože proti plánovanému odstrelu ďalších 70 namietalo Lesoochranárkse zoskupenie VLK a ministerstvo zatiaľ na lov zvierat nedalo súhlas. Ani vlani sa nenaplnil počet naplánovaných odstrelov, podľa MŽP poľovníci zastrelili necelých 30 jedincov.
Každororočne však podľa MŽP medvede a aj vlky napádajú predovšetkým hospodárske zvieratá. Ministerstvo muselo vyplatiť 1,2 milióna korún odškodného majiteľom oviec a dobytka, ktoré strhli vlci, a škody za asi 300.000 korún spôsobili medvede.
grm boa