BRATISLAVA 8. septembra (SITA) - Bez obmedzenia, teda pre vlastnú spotrebu či predaj, je možné zbierať lesné plody a huby iba v lesoch, ktoré nie sú v režime ochrany. V šiestich z deviatich národných parkov, ktoré sú na území SR, je zber akýchkoľvek plodov zakázaný. "Zberačovi, ktorého prichytia pri zbere v treťom až piatom stupni ochrany, hrozí pokuta až do výšky 100-tisíc korún," uviedla na dnešnej tlačovej besede hlavná inšpektorka Inšpekcie ochrany prírody Slovenskej inšpekcie životného prostredia Beáta Mučková.
Ako uviedol generálny riaditeľ sekcie ochrany prírody a krajiny Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) Jozef Kramárik, podľa zákona má každý právo na voľný prechod po pozemkoch vo vlastníctve tak štátu, ako aj v súkromnom majetku, je však povinný rešpektovať práva vlastníka, správcu či nájomcu. "Pohybovať sa mimo vyznačených turistických chodníkov je zakázané od tretieho stupňa vyššie," povedal Kramárik. Na oplotenie pozemku v druhom a treťom stupni chránenej krajinnej oblasti a v národnom parku je potrebný súhlas príslušného obvodného úradu. "Vo vyššom 4. a 5. stupni ochrany je oplocovanie zakázané a je dovolené len na výnimku krajského úradu životného prostredia," konštatoval Kramárik. Ako dodal, zákaz neplatí pre lesné škôlky, vinohrady a sady.
Aj podľa generálneho riaditeľa lesníckej sekcie Ministerstva pôdohospodárstva SR Mariana Ondrejčáka
má podľa zákona každý právo vstupovať na lesné pozemky s obmedzeniami, ktoré sa týkajú vstupu, alebo vjazdu, státia motorových vozidiel a podobne. Oplocovanie v lesoch je dovolené vlastníkom, či jeho správcovom z dôvodu ochrany lesa, aby nedochádzalo k jeho poškodzovaniu zverou, škodám na lesných porastoch najmä na mladých kultúrach a podobne. "Vlastník môže zakázať vstup do lesa, no zákaz musí byť odôvodnený a musí byť vydaný len na prechodnú dobu a verejnosť sa musí o tom dozvedieť," konštatoval Ondrejčák. Dôvodom môže byť aj jarné kladenie mláďat, jelenej ruje alebo ak si majiteľ lesa dohodne poľovačku.