PREŠOV 8. septembra (SITA) – Na dnešnom stretnutí predsedov vyšších územných celkov (VÚC) s predsedom vlády Robertom Ficom v Prešove rezonovala aj téma financovania verejnej autobusovej dopravy a preplácania strát vo verejnom záujme. Ako zdôraznil predseda Bratislavského samosprávneho kraja Vladimír Bajan, samosprávnym krajom ide o stransparentnenie platieb vo verejnom záujme. „Vzhľadom na to, že sa podniká v súkromnej spoločnosti a my to platíme, musíme vedieť, či tie sumy sú naozaj vierohodné,“ uviedol bratislavský župan. Predseda vlády v tejto súvislosti prisľúbil, že pokiaľ to bude schodné, samosprávne kraje budú mať svojich zástupcov v kontrolných orgánoch podnikov SAD, s cieľom posilniť ich kontrolný mechanizmus. Keďže SAD-ky nie sú stopercentnými majiteľmi akcií, Fico v tom nevidí problém.
Chýbajúcu čiastku 300 mil. Sk za minulý rok by prevádzkovatelia verejnej autobusovej dopravy mali dostať do konca roka. „Nechceme z toho robiť obchod. Krajské samosprávy tieto peniaze reálne potrebujú,“ uviedol Fico a vyplatenie peňazí chce riešiť ešte v rámci tohto rozpočtového roka. Ako uviedol na tlačovej besede prešovský župan Peter Chudík, táto čiastka umožní riešiť tohoročný problém v autobusovej doprave. Nevyrieši však samotný systém financovania. Župani navrhujú nový model, ktorý chcú prehodnotiť s ministrom dopravy. Podľa ich návrhu samosprávne kraje by mali riešiť obslužnosť regiónu. Podľa županov zľavnené cestovné lístky pre žiakov a dôchodcov by mal mať vo svojej kompetencii štát, resp. príslušné ministerstvá – rezort školstva a sociálnych vecí.
Chudík k nevyplateným 300 mil. Sk uviedol, že samosprávne kraje podali v tejto veci žalobu, ktorá je teraz na generálnej prokuratúre. Pokiaľ budú tieto financie uvoľnené, žaloba je bezpredmetná. Prešovský župan ďalej upozornil, že je potrebné upraviť aj vyhlášku z roku 2004, kde ministerstvo financií určilo cenotvorbu, pričom nález ústavného súdu z februára tohto roku hovorí, že ministerstvá nemajú právo svojimi vyhláškami takúto vec riešiť. Premiér Fico chce rokovania s ministerstvom dopravy urýchliť.
km;nr;mt