Košice 9. septembra (TASR) - Jedinečné karpatské úzkokokoľajové železničky je možné zachovať iba ak budú vnímané ako turistické atrakcie. Zhodli sa tom nadšenci a obdivovatelia týchto pôvabných železníc z Čiech, Poľska, Maďarska, Ukrajiny a Slovenska, ktorí sa zišli v Košiciach na konferencii pri príležitosti 50. výročia prevádzky tamojšej Detskej železnice.
"Karpatské lesné železnice sú skutočne fenomén, ktorý nemá vo svete obdoby. Boli to práve špecifické dlhé a tiahle doliny Karpát, ktoré umožnili rozvoj úzkorozchodných železníc," uviedol na stretnutí s novinármi na záver konferencie riaditeľ Čiernohronskej železnice v Čiernom Balogu Aleš Bílek. Ich obdobu je možné nájsť aj v Číne a Amerike, ale nie v takom rozsahu. Sústredenie takého množstva lesných úzkokoľajok, ktoré v dobách rakúsko-uhorskej monarchie sprístupnili údolia Karpatského oblúka, je podľa neho unikátne. "Aj preto si myslím, že to málo, čo z nich ešte zostalo, je potrebné chrániť a ukazovať," zdôraznil Bílek.
Podľa Ladislava Olexu zo Železničnej spoločnosti hlavným cieľom konferencie o úzkokoľajných železničkách bolo okrem výmeny skúseností, nájdenie systému spoločnej propagácie a spolupráce v technickej oblasti aj zblíženie ich prevádzkovateľov. Nadšenci zo zúčastnených krajín, tvoriacich kedysi monarchiu, sa v súčasnosti starajú o dvadsiatku lesných železničiek. Spoločne hľadali riešenia aj pre legislatívne a ekonomické problémy s ktorými sa stretávajú. Konkrétne na Slovensku je prioritne potrebné vyriešiť legislatívu, ktorá komplikuje prevádzkovanie tunajších šiestich úzkokoľajok. "Potrebujeme vytvoriť tlak na ministerstvo dopravy, aby zákon viac myslel na špecifické podmienky ich prevádzky," spresnil Bílek.