Bratislava 10. septembra (ČTK) - Ochranári prírody vraj nemôžu armáde zabrániť, aby na Záhorí oplotila svoje lesy. Na území totiž nie sú žiadne výnimočné rastliny ani živočíchy, ktoré by boli zásahom vojakov ohrozené. Tvrdí to šéf správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Záhorie Dušan Valachovič. Prírode podľa neho viac škodí nárast počtu turistov než oplotenie. Proti plotu však bojujú obyvatelia okolitých obcí a armáda jeho stavbu zastavila.
"Najväčším rizikom z nášho pohľadu môže byť požiar. Pred ním by zver z oploteného priestoru nemala ako ujsť a mohol by ju usmrtiť," povedal ČTK Valachovič. Preto od podniku Vojenské lesy a majetky, ktorý plot stavia, požaduje CHKO vytvoriť systém záchrany zvierat v takýchto prípadoch.
Podnik už postavil asi desať kilometrov dlhý a tri metre vysoký plot pri obciach Pernek, Kuchyňa a Rohožník, pribudnúť by mal ďalší 15 kilometrov dlhý úsek. Obyvatelia obcí a neďalekého mesta Malacky proti stavbe organizujú od začiatku júna petičnú akciu, pretože im podľa nich plot bráni chodiť do lesov na huby a na rekreáciu.
Riaditeľ vojenských lesov Štefan Drozd však už skôr ČTK povedal, že ľudia sa do lesa dostanú cez vstupné brány a rebríky. "Ide o vojenské lesy, do ktorých sa môže vstupovať len s povolením. S rovnakým povolením tam budú môcť chodiť aj naďalej," konštatoval približne pred dvoma mesiacmi. Minister obrany František Kašický medzičasom rozhodol, že druhý úsek oplotenia sa zatiaľ stavať nebude.
Organizátori petičnej akcie nazvali oplotenie novou železnou oponou. Týmto pojmom sa označovali ploty a ostnaté drôty, ktoré oddeľovali socialistické štáty Európy od zvyšku kontinentu. Plot bráni v pohybe nielen ľuďom, ale aj zveri, tvrdí Stanislav Marton, ktorý zastupuje nespokojných obyvateľov. Zvieratá vraj môžu cez špeciálne nábehy skočiť do ohrady, ale von sa už nedostanú.
Ochranári však považujú za väčšie riziko pre prírodu vo vojenských lesoch to, že v nich pribúdajú turisti. Tí do lesov prinášajú aj veľké množstvo odpadkov, povedal Valachovič.
grm fil dia