Bratislava 11. septembra (ČTK) - Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny plánuje zníženie odvodov do druhého piliera dôchodkového systému. Napísali to dnes Hospodárske noviny (HN), ktoré sa odvolávali na dva nemenované zdroje. Odvody, ktoré sa dostávajú na účty dôchodkových správcovských spoločností, by mali klesnúť z deviatich na šesť percent, odvody do Sociálnej poisťovne by naopak zas mali stúpnuť z deviatich na 12 percent.
Ak by zníženie odvodov vláda presadila v parlamente, zmenila by tak ďalšiu reformu predchádzajúcej vlády Mikuláša Dzurindu. Bývalý kabinet sporenie na dôchodky v správcovských spoločnostiach zaviedol od roku 2005. V týchto spoločnostiach si v súčasnosti na dôchodky šetrí 1,5 milióna sporiteľov.
Podľa HN dalo pokyn na prípravu materiálov potrebných na zníženie odvodov do druhého piliera ministerstvo financií. Minister Ján Počiatek tak údajne chce na budúci rok do štátneho rozpočtu získať o sedem miliárd korún viac. "Pripravujeme analýzu dosahov," pripustil pre HN hovorca ministerstva Miroslav Šmál. Ministerstvo práce chce podľa HN okrem zmeny výšky odvodov tiež umožniť vznik verejnoprávnej dôchodkovej správcovskej spoločnosti a vstup a výstup z penzijných firiem zmeniť na dobrovoľný.
Hovorkyňa ministerstva práce Oľga Škorecová potvrdila, že ministerstvo chce v marci predložiť návrh novely zákona o starobnom dôchodkovom poistení, bližšie však informácie HN nekomentovala.
HN prepočítalo, že nadpriemerne zarábajúci človek, ktorý si sporí v druhom pilieri na dôchodok, by v prípade prijatia návrhu po 35 rokoch sporenia prišiel o približne milión korún.
Možné zmeny v dôchodkovom systéme kritizovala opozícia. "V podstate to znamená znárodnenie mnoho miliárd ročne budúcich peňazí, ktoré by ľudia získali a stali sa ich osobným vlastníctvom. Spôsobí to aj zníženie dôchodkov," povedal HN bývalý minister práce Ľudovít Kaník zo Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie - Demokratickej strany (SDKÚ-DS).
Kaníkova nástupkyňa a poslankyňa za SDKÚ-DS Iveta Radičová doplnila, že Sociálna poisťovňa by na vyrovnanie svojho hospodárenia potrebovala 22 miliárd korún, aj pri úplnom zrušení druhého piliera by však získala len 16 miliárd. Podľa analytika Nadácie F. A. Hayeka Martina Chrena by v prípade vyšších odvodov do Sociálnej poisťovne museli stúpnuť aj dôchodky, ktoré sa z nej vyplácajú.
Reforma dôchodkového systému sa mala podľa plánov predchádzajúcej vlády financovať z privatizačných príjmov. Nová vláda však niektoré privatizačné projekty zastavila, čo podľa HN znamená výpadok najmenej 20 miliárd korún.
fil