Bratislava 12. septembra (TASR) - Ťažba zlata v Kremnici je podľa občanov zo združenia Kremnica nad zlato pre Slovensko nevýhodná. Napriek tomu, že nerastné bohatstvo patrí SR, štát by získal len pol miliardy, kým kanadská ťažobná spoločnosť desať miliárd Sk. Pripravujú aj protestný list premiérovi Kanady.
"Je to problém zákona, ktorý zvýhodňuje ťažobné firmy na úkor štátu a občanov," uviedla dnes pre TASR Zuzana Balážová z OZ Kremnica nad zlato. Problém však nepredstavujú len zisky, ale aj vplyv ťažby zlata na životné prostredie a život obyvateľov Kremnice a okolia. "My nemáme dôvod tu ťažbu chcieť, značne by znížila kvalitu života ľudí," podotkla Balážová.
Predstavitelia združenia sa už stretli aj s podpredsedom vlády SR Dušanom Čaplovičom. "Oboznámili sme ho s dierou v zákone aj so snahou firmy ovplyvniť obyvateľov mesta polopravdami o ťažbe," povedal člen združenia Ľuboš Kürthy. Ťažobná spoločnosť Tournigan gold Corporation totiž začala vydávať Kremnické zlaté listy a distribuuje ich obyvateľom. Podľa Kürthyho obsahujú upravené informácie a nehovoria o negatívach povrchovej ťažby zlata. V jej prospech sa však v letáku vyjadril aj chargé dďaffaires Kanady na Slovensku John Broadbent. Podľa združenia sú tak obyvatelia vystavení cielenej kampani investora, napriek tomu, že projekt posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA), v ktorom sa mali vyjadriť aj občania, ešte nie je dokončený.
Členovia združenia preto pripravili protestný list predsedovi kanadskej vlády a ministrom zahraničných vecí Kanady aj SR. Odošlú ho na budúci týždeň. "Broadbent v propagačnom materiáli tvrdí, že kanadský ťažobný priemysel je spoločensky zodpovedný, nevytvára záťaž pre životné prostredie a zdôrazňuje, že kanadská vláda projekt podporuje," uviedol Kürthy. Napriek týmto tvrdeniam našli aktivisti na internete snímky aj štúdie o kanadských baniach Timmins a Sudbury, ktoré Broadbent spomína. "Timmins je poddolované a prepadáva sa," povedala Balážová. Ako dodala, Tournigan gold Corporation nemá nikde vo svete otvorenú ďalšiu baňu a je podľa všetkého len prospektorskou spoločnosťou, ktorá vyhľadáva ložiská. Obávajú sa aj možnosti, že investor začne ťažbu, bude upravovať rudu kyanidom sodným a keď to bude nevýhodné, opustí mesto. "Environmentálnu záťaž však bude znášať a odstraňovať štát a samospráva, takýchto príkladov je na svete aj v Kanade dosť," podotkol Kürthy.
Negatívne sa k otvoreniu bane podľa združenia vyjadrila väčšina štátnych úradov aj občianske združenia v Maďarsku. EIA ešte nie je dokončená. V pripomienkovom konaní je v súčasnosti novela banského zákona, ktorá by sa mala dostať do Legislatívnej rady vlády SR do konca roku. V Kremnici by išlo o povrchovú ťažbu zvyškového zlata. To vyžaduje vyťažiť množstvo zeminy a použiť chemikálie ako kyanid sodný. "V záznamoch firmy sú plány na použitie troch ton kyanidu denne, predpokladá sa, že kvôli ťažbe vznikne 15 až 20 miliónov ton kalu," dodal Kürthy.
OZ Kremnica nad zlato má 2780 členov. Vzniklo vlani v decembri po prezentáciách ťažby investorom.