BRATISLAVA 13. septembra (SITA) - Už po dvanásty raz ponúkne česko-slovenský filmový Projekt 100 desiatku významných filmových diel od počiatkov histórie svetovej kinematografie až po najnovšie snímky, ktoré uspeli na prestížnych medzinárodných festivaloch. Od 14. septembra do 14. decembra si ich môžu záujemcovia pozrieť v 36 filmových kluboch a kinách v 29 slovenských mestách. Česká verzia festivalu sa konala na jar tohto roka, slovenská sa zo začiatku roka presunie na jeseň po druhý raz.
Ku klenotom v ponuke patrí ruský film Krížnik Potemkin (1925) režiséra Sergeja Michajloviča Ejzenštejna, ktorý mapuje revolučný rok 1905 v Rusku, predovšetkým vzburu na krížniku Potemkin. Nebude chýbať ani adaptácia románu Johna Steinbecka Na východ od raja (1955) režiséra Eliu Kazana s oscarovým Jamesom Deanom. Návštevníci Projektu 100 sa zoznámia i s filmom Keby... (1968) z dielne režiséra Lindsaya Andersona, ktorý porota MFF Cannes vyznamenala v roku 1969 Veľkou cenou. Festival predstaví aj legendárny debut Jeana-Luca Godarda Na konci s dychom (1959) v hlavnej úlohe so Jeanom-Paulom Belmondom a debut otca filmu Hviezdne vojny Georga Lucasa - sci-fi THX 1138 (1971). Projekt 100 prinesie aj írsky hudobný film Commitments (1991) Alana Parkera, ktorý sleduje život v severoírskom Northsidere, kde sa ambiciózny hudobník Jimmy Rabbite snaží zostaviť novú soulovú kapelu. K najnovším titulom patria koprodukčné Motocyklové denníky (2004) Waltera Sallesa zo života dvoch mladých Argentínčanov Ernesta Guevaru a Alberta Granadu z putovania po Latinskej Amerike. Snímku v roku 2004 ocenili na MFF Cannes a v roku 2005 získala Oscara za pieseň Al Otro Lado Del Río. USA ako krajinu neobmedzených možností priblíži Manderlay (2005) Larsa von Triera. K minuloročným produkciám patrí i snímka Dieťa v réžii bratov Jeana-Pierra a Luca Dardennovcov, ktorá vlani získala Zlatú Palmu na MFF Cannes.
Otváracím filmom Projektu 100 je dielo významného poľského režiséra Kryzstofa Kieslowskeho Dvojaký život Veroniky (1991). Ako dnes na tlačovej konferencii uviedol predseda Asociácie slovenských filmových klubov (ASFK) Peter Dubecký, o túto snímku organizátori festivalu bojovali od roku 1997. Podľa neho sa ASFK v minulosti nepodarilo získať autorské práva preto, že menili majiteľa. Problém vznikol i pri snahe zaradiť do Projektu 100 titul Krížnik Potemkin. "Rokovania o autorských právach sme začali v roku 2004 a vlastne až v priebehu tohto roka sme získali triacetátovú kópiu," povedal Dubecký. Ďalšie komplikácie s filmom nastali i pri snahe priradiť mu titulky. Kompatibilné technické zariadenia poskytla až nemecká spoločnosť. Aj vďaka tomu si návštevníci Projektu 100 môžu pozrieť snímku v kompletnej verzii, ktorá je asi o šesť minút dlhšia ako ju poznajú diváci v Čechách a na Slovensku zo 60. a 70. rokov.
Projekt 100 vznikol v roku 1995 s cieľom v priebehu desiatich rokov ponúknuť 100 filmov. Pre veľký záujem odbornej i laickej verejnosti sa v ňom v roku 2005 rozhodli organizátori pokračovať. "Filmy na uplynulých jedenástich ročníkoch Projektu 100 videlo spolu 804 141 divákov na Slovensku a v Čechách. Dnes je to ťažko prehliadnuteľná putovná filmová prehliadka, preto sme sa rozhodli, že festival bude pokračovať bez zmeny mena," tvrdí Dubecký.