V Bratislave sa na tom dnes dohodli premiéri obidvoch krajín Mirek Topolánek (ODS) a Robert Fico (Smer-SD). Obidva štáty bývalej československej federácie podľa nich zostávajú najbližšími spojencami i v situácii, keď v Česku vládne pravicový a na Slovensku ľavicový premiér.
"Bez ohľadu na to, aká bude na Slovensku alebo v Českej republike vláda, je povinnosťou vlád a predsedov vlád udržiavať vynikajúce priateľské nadštandardné vzťahy, také, aké nie sú so žiadnymi inými štátmi," povedal Fico, ktorý považuje za svojho osobného priateľa Topolánkovho rivala a bývalého českého premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD).
Súčasný český premiér v predvolebnej kampani podporil Ficovho súpera a vtedajšieho premiéra Mikuláša Dzurindu (SDKÚ-DS), s ktorým si na záver jednodennej návštevy Slovenska dohodol súkromnú večeru. "Nie sme žiadni extrémisti, sme demokratické politické strany a máme vyššiu zodpovednosť ako len reprezentovať svoje úzke stranícke záujmy," povedal novinárom Topolánek.
Okrem súčasného a bývalého slovenského premiéra prijal Topolánka aj predseda parlamentu Pavol Paška a bratislavský primátor Andrej Ďurkovský. Prijatie u slovenského prezidenta Ivana Gašparoviča v programe oficiálnej návštevy chýbalo. Prezident bol dnes na východe krajiny v Humennom.
Obidvaja premiéri zdôraznili, že medzi Čechmi a Slovákmi neexistujú žiadne otvorené otázky, a tak sa mohli sústrediť na ekonomické a európske témy. Česku a Slovensku sa nepozdáva, že by ich občania mali cestovať v rámci EÚ bez hraničných kontrol neskôr než na jeseň roku 2007, keď mali k takzvanému Schengenu pôvodne pristúpiť. Na odklad nevidia žiadny rozumný dôvod.
Brusel odklad termínu rozšírenia schengenského priestoru zdôvodňuje technickými problémami s vytvorením potrebnej počítačovej databázy.
Fico a Topolánek povedali, že Brusel používa voči starým a novým členským krajinám dvojitý meter - preto svoje postoje mienia koordinovať aj spolu s Maďarmi a Poliakmi v rámci Vyšehradskej štvorky. "Buď sme rovnoprávnymi členmi EÚ, alebo nie sme," uviedol Fico. "Problém nie je na našej strane," konštatoval Topolánek.
S rovnakou nevôľou vnímajú obidva susedné štáty aj kritériá potrebné pre prijatie spoločnej meny. V situácii, keď staršie členské krajiny maastrichtské kritériá často neplnia, sú podľa premiérov pre nové členské štáty s rýchlo rastúcimi ekonomikami tieto kritériá zbytočne prísne. Takto znevýhodňované krajiny by mali podľa Topolánka postupovať v požiadavkách na Brusel spoločne.
Zatiaľ čo nová slovenská vláda chce prijať euro v roku 2009 tak, ako to plánoval ešte kabinet Mikuláša Dzurindu, Topolánek dnes povedal, že termín 2010, s ktorým pracovala Paroubkova vláda, nevidí ako reálny. Aj v otázke prijímania eura chystajú Česi a Slováci spoločný nátlak, pomocou ktorého by lepšie presadili svoje záujmy ako každý zvlášť.
Blízke vzťahy sa prejavujú aj v tom, že Slovensko chce využiť zásobníky ropy umiestnené v Českej republike. Dohoda má byť údajne podpísaná v blízkej dobe. České zásobníky majú Slovensku pomôcť zvýšiť zásoby strategickej suroviny na 90 dní, ako to požadujú zákony Európskej únie. Dohoda bude podľa Topolánka výhodná pre obidve strany.
Slovensko i Česko chcú tiež naliehať na automobilku Hyundai-Kia, ktorá pôsobí v Žiline a chystá investíciu v Nošoviciach v Moravskosliezkom kraji, aby ako subdodávateľov využívala domáce firmy.
abz kbp prl