SME

Topolánek a Fico kritizovali EÚ za dvojitý meter

Bratislava 14. septembra (ČTK) - Česká a slovenská vláda chcú spoločne postupovať voči Európskej únii v otázke prijatia eura i pokiaľ ide o čo najrýchlejší prístup do schengenského systému voľného pohybu.

V Bratislave sa na tom dnes dohodli premiéri obidvoch krajín Mirek Topolánek (ODS) a Robert Fico (Smer-SD). Obidva štáty bývalej československej federácie podľa nich zostávajú najbližšími spojencami i v situácii, keď v Česku vládne pravicový a na Slovensku ľavicový premiér.

"Bez ohľadu na to, aká bude na Slovensku alebo v Českej republike vláda, je povinnosťou vlád a predsedov vlád udržiavať vynikajúce priateľské nadštandardné vzťahy, také, aké nie sú so žiadnymi inými štátmi," povedal Fico, ktorý považuje za svojho osobného priateľa Topolánkovho rivala a bývalého českého premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD).

SkryťVypnúť reklamu

Súčasný český premiér v predvolebnej kampani podporil Ficovho súpera a vtedajšieho premiéra Mikuláša Dzurindu (SDKÚ-DS), s ktorým si na záver jednodennej návštevy Slovenska dohodol súkromnú večeru. "Nie sme žiadni extrémisti, sme demokratické politické strany a máme vyššiu zodpovednosť ako len reprezentovať svoje úzke stranícke záujmy," povedal novinárom Topolánek.

Okrem súčasného a bývalého slovenského premiéra prijal Topolánka aj predseda parlamentu Pavol Paška a bratislavský primátor Andrej Ďurkovský. Prijatie u slovenského prezidenta Ivana Gašparoviča v programe oficiálnej návštevy chýbalo. Prezident bol dnes na východe krajiny v Humennom.

Obidvaja premiéri zdôraznili, že medzi Čechmi a Slovákmi neexistujú žiadne otvorené otázky, a tak sa mohli sústrediť na ekonomické a európske témy. Česku a Slovensku sa nepozdáva, že by ich občania mali cestovať v rámci EÚ bez hraničných kontrol neskôr než na jeseň roku 2007, keď mali k takzvanému Schengenu pôvodne pristúpiť. Na odklad nevidia žiadny rozumný dôvod.

SkryťVypnúť reklamu

Brusel odklad termínu rozšírenia schengenského priestoru zdôvodňuje technickými problémami s vytvorením potrebnej počítačovej databázy.

Fico a Topolánek povedali, že Brusel používa voči starým a novým členským krajinám dvojitý meter - preto svoje postoje mienia koordinovať aj spolu s Maďarmi a Poliakmi v rámci Vyšehradskej štvorky. "Buď sme rovnoprávnymi členmi EÚ, alebo nie sme," uviedol Fico. "Problém nie je na našej strane," konštatoval Topolánek.

S rovnakou nevôľou vnímajú obidva susedné štáty aj kritériá potrebné pre prijatie spoločnej meny. V situácii, keď staršie členské krajiny maastrichtské kritériá často neplnia, sú podľa premiérov pre nové členské štáty s rýchlo rastúcimi ekonomikami tieto kritériá zbytočne prísne. Takto znevýhodňované krajiny by mali podľa Topolánka postupovať v požiadavkách na Brusel spoločne.

SkryťVypnúť reklamu

Zatiaľ čo nová slovenská vláda chce prijať euro v roku 2009 tak, ako to plánoval ešte kabinet Mikuláša Dzurindu, Topolánek dnes povedal, že termín 2010, s ktorým pracovala Paroubkova vláda, nevidí ako reálny. Aj v otázke prijímania eura chystajú Česi a Slováci spoločný nátlak, pomocou ktorého by lepšie presadili svoje záujmy ako každý zvlášť.

Blízke vzťahy sa prejavujú aj v tom, že Slovensko chce využiť zásobníky ropy umiestnené v Českej republike. Dohoda má byť údajne podpísaná v blízkej dobe. České zásobníky majú Slovensku pomôcť zvýšiť zásoby strategickej suroviny na 90 dní, ako to požadujú zákony Európskej únie. Dohoda bude podľa Topolánka výhodná pre obidve strany.

Slovensko i Česko chcú tiež naliehať na automobilku Hyundai-Kia, ktorá pôsobí v Žiline a chystá investíciu v Nošoviciach v Moravskosliezkom kraji, aby ako subdodávateľov využívala domáce firmy.

SkryťVypnúť reklamu

abz kbp prl

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 734
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 246
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 245
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 016
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 009
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 515
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 479
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 301
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu