Bratislava 15. septembra (TASR) - Katolícki veriaci dnes slávia sviatok Sedembolestnej Panny Márie - patrónky Slovenska. Spolu s biskupmi a kňazmi si pripomínajú sedem bolestí Matky Božej, a to - Simeonovo proroctvo o osude jej syna, útek Svätej rodiny do Egypta pred kráľom Herodesom, stratenie 12-ročného Ježiša v chráme, stretnutie Márie s doráňaným synom na krížovej ceste, ukrižovanie Ježiša Krista, prebodnutie jeho boku kopijou a jeho pochovanie.
Už tradične sa pri príležitosti tohto sviatku začala štvordňová celonárodná púť k známej Bazilike Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne - Strážach. Od roku 1994 je 15. september v Slovenskej republike dňom pracovného pokoja.
Slovenskí veriaci oddávna udržiavajú kult uctievania Matky Božej. Na Slovensku je približne 1270 chrámov zasvätených Panne Márii, z toho 219 Sedembolestnej. Najznámejšia je národná svätyňa - Bazilika Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne. Dejiny Šaštína ako pútnického miesta siahajú do 16. storočia, keď v roku 1564 Angelika Bakičová, manželka grófa Imricha Czobora, majiteľa šaštínskeho panstva, dala zhotoviť sochu Sedembolestnej ako symbol poďakovania a sľub za vyslyšanie prosieb v súvislosti s rodinnými trápeniami.
Výstavba šaštínskeho pútnického chrámu sa začala v roku 1736. V roku 1764 v ňom umiestnili známu Šaštínsku Pietu - sochu sediacej Matky Božej s mŕtvym synom v náručí, pochádzajúcu z roku 1564.
V roku 1964 pápež Pavol VI. povýšil národnú svätyňu Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne na menšiu baziliku (Basilica Minor) a stala sa prvou bazilikou na Slovensku. Súčasťou baziliky je neskorobarokový komplex kláštora a súsošie Najsvätejšej Trojice. Kláštor a bazilika je v správe saleziánskej rehole.
ch pa