Trenčín 16. septembra (ČTK) - Na hrad v Trenčíne bude v budúcnosti možno premávať z centra mesta lanovka. Podľa trenčianskej radnice sa tak jedna z najznámejších kultúrnych pamiatok na Slovensku stane dostupnejšou pre väčší počet návštevníkov, lebo na hrad na strmom brale sa dá v súčasnosti dostať iba pešo. Niektorí Trenčania si však myslia, že by sa mal skôr hľadať spôsob ako zachrániť samotný hrad, ktorý je v zlom stave.
Proti výstavbe lanovky nie je ani ministerstvo životného prostredia. Mesto preto chystá verejnú súťaž na vypracovanie projektov, víťaz by mal byť známy do konca roka.
"Celkové predpokladané náklady stavby (zatiaľ) predstavujú 72 miliónov korún. Predpokladané náklady stavby budú spresnené vo vyššom stupni projektovej dokumentácie. Ako ich mesto bude zabezpečovať, bude známe pri schvaľovaní rozpočtu mesta na rok 2007," povedal ČTK hovorca mesta Tibor Hlobeň.
Podľa neho má mesto záujem aj o peniaze z eurofondov. Zatiaľ je však údajne potrebné čakať na prehodnotenie Národného strategického referenčného rámca, podľa ktorého bude Slovensko čerpať eurofondy v rokoch 2007 až 2013. "Odsúhlasila ho 17. mája predchádzajúca vláda, kabinet Roberta Fica sa to rozhodol prehodnotiť. Nevieme, či ostanú v rámci cestovného ruchu zachované rovnaké priority, aké schválila predošlá vláda," dodal hovorca.
Časť obyvateľov Trenčína myšlienku na výstavbu lanovky podporuje, pretože to je podľa nich v slovenských mestách ojedinelá atrakcia. Odporcovia však upozorňujú, že by zástupcovia samosprávneho kraja i mesta mali skôr hľadať spôsob, ako zachrániť samotný hrad. V minulosti sa totiž opakovane začalo rúcať hradné opevnenie a nájsť desiatky miliónov korún na opravu pamiatky je dlhodobým problémom. Predstavitelia samosprávneho kraja dúfajú, že sa im v dohľadnej dobe na opravy podarí získať okolo 80 miliónov korún z nórskych fondov.
Pred prvou väčšou haváriou pred tromi rokmi chodilo ročne na Trenčiansky hrad údajne okolo 120.000 návštevníkov. V posledných sezónach však toto číslo vraj kleslo na približne 75.000 ľudí.
ima fil prl