BRATISLAVA 16. septembra (SITA) - Súčasná vláda Roberta Fica je ukážkovým príkladom koaličného zoskupenia s jedným dominantným partnerom - Smerom-SD. "V dôsledku dominantnému postaveniu jedného z politických subjektov dochádza k nadštandardnej koncentrácii moci v rukách jednej strany," konštatoval počas diskusného večera Slovensko 100 dní po voľbách prezident Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Grigorij Mesežnikov. Na Slovensku je po vstupe do Európskej únie konsolidovaný demokratický systém - a preto si nemyslí, že by boli namieste nejaké veľké obavy z prípadného zneužívania inštitúcií.
ĽS-HZDS i SNS sa podľa Mesežnikova môžu cítiť ukrátené, že nedošlo k reálnemu naplneniu všetkých ich mocenských ambícií. V najbližších týždňoch sa budú snažiť vykompenzovať toto svoje slabšie postavenie, dodal. Práve toto môže skomplikovať situáciu v koalícii, keďže je ťažké predpovedať správanie sa lídrov SNS a HZDS, Jána Slotu a Vladimíra
Zostavenie vlády sa uskutočnilo prekvapujúco rýchlo, poznamenal ďalej Mesežnikov. Medziiným k tomu podľa neho prispela obava Roberta Fica z možného vzniku inej vládnej koalície bez Smer-u. "Vieme, že Mikuláš Dzurinda sa pokúšal o získanie ĽS-HZDS na spoluvládnutie so stredopravými stranami, povedal Mesežnikov s tým, že Fico toto úsilie vyhodnotil ako relevantné a v snahe zabrániť tomu, rokovania urýchlil a dal ĽS-HZDS akceptovateľnú ponuku. Rýchlosť s akou vytvoril líder Smer-u koalíciu s HZDS a najmä SNS prekvapila i samotných sociálnodemokratických partnerov zo Strany európskych socialistov. Nedostali tak reálnu možnosť "z titulu svojich blízkych partnerských vzťahov" upozorniť Roberta Fica, že táto koalícia nie je celkom v súlade s ich princípmi.